Na današnji dan ubijen je jedan od najvećih revolucionara, Ernesto Če Gevara
Iako je prošlo više od pola vijeka od ubistva, smrt Če Gevare i dalje je obavijena brojnim teorijama zavjera.
Zarobljen je slučajno, sa ranjenom nogom nakon kratkog okršaja oružjem.
"Imamo tatu u rukama"bila je šifrovana poruka koju je bolivijska vojska poslala nadređenima, kada je shvatila da je uhvaćen Ernesto Če Gevara.
"Izdajte pasoš za tatu" glasila je naredba američke CIA o ubistvu kubanskog gerilca.
Njegova smrt bila je surova. Već ranjen i izmučen, Če je najprije upucan u desnu stranu grudnog koša, zatim u desno rame, u nogu, stomak i lijevu stranu grudnog koša.
Istorija će pamtiti posljednje riječi najpoznatijeg svjetskog revolucionara, upućene mladom Mariu Teranu, poručniku koji je odbran za dželata:
"Uozbilji se momče. Pucaj kukavice, ubićeš samo čovjeka".
Dok je izgovarao ovo, uzdignute glave i gledajući ubice direktno u oči, jedan vojnik mu je prišao i ispalio još jedan metak u vrat, nakon čega je Če Gevara izdahnuo, u 13 sati i deset minuta.
Saučesnik u smrti revolucionara bio je i Andrija (Andreas) Selić, pukovnik u vojsci Bolivije.
Poznat po nadimku Čop, Selić je dijete iseljenika iz Morače Božidara Selića, koji se 1920. godine doselio u Argentinu, a zatim u Boliviju.
Bio je komandant specijalnog bataljona "Zelenih beretki" kojem je jedna od ključnih uloga u hvatanju kubanskog gerilca bila odskočna stepenica za bolivijski politički vrh gdje je, nakon ovog "podviga", obavljao funkcije ministra unutrašnjih poslova, ministra vojske i ambasadora Bolivije u Paragvaju.
Došavši prvi u selo La Igera, Selić je učestvovao u ispitivanju Če Gevare, njegovom ubistvu i kasnijem sahranjivanju.
Prema nekim podacima, Selić je kao "suvenire" od mrtvog Če Gevare uzeo sat i pištolj.
Ni njegova smrt nije u potpunosti razjašnjena, a podaci kazuju da je Selić uhapšen, mučen i likvidiran 1973. godine u vili novog ministra unutrašnjih poslova Alfreda Arsea Kaprija, rukom ljevičara koji su odlučili da se osvete svima koji su imali bilo kakvog učešća u hvatanju i likvidaciji Ernesta Če Gevare.
Prema drugim izvorima Selićeva smrt bila je pod uticajem određenih krugova u Boliviji kako bi bio uklonjen kao opasnost po neke političke elite zbog svog autoriteta, popularnosti i uticaja koji je imao u vojsci.
Sahranjen je u La Pazu, a njegova porodica, supruga i četiri kćerke, otišla je u egzil.
PROČITAJTE I OVO: