Temperatura ionako već visoka, i danas raste u Zapadnoj Evropi, gdje je novi talas vrućine podstakao neke države da izdaju upozorenja stanovništvu, dok se u nekoliko zemalja najgore očekuje u četvrtak.
U Francuskoj, skoro svi regioni su u opasnosti od vrućine.
Živa će se danas podići do oko 40 stepeni Celzijusa na velikom delu teritorije, a još malo više u četvrtak. Od "istorijskog talasa vrućine" 2003. godine, koji je doveo do 15.000 smrtnih slučajeva, francuske vlasti su posebno insistirale na ukazivanju na rizike za ugrožene kategorije stanovnika, ali su sada upozorenja usmjerena na cijelo stanovništvo.
Mnogo francuskih gradova u utorak je oborilo rekorde po temperaturi, posebno na jugozapadu. Ali najgore slijedi u četvrtak: Meteo-Frans prognozira temperature od 37 do 42 stepena u velikom dijelu zemlje, ponegdje s vrhuncima od 43 stepena.
Pariz bi sjutra trebalo da obori svoj rekord iz 1947. godine od 40,4 stepena Celzijusa.
Na tronedeljnoj biciklističkoj trci Tur d' Frans koja se završava ove nedelje, vrućina je "faktor ometanja performansi", rekao je Žaki Majo, ljekar tima "Grupama-FDŽ".
"Kada se znoje tokom trke, biciklisti mogu izgubiti oko litar znoja na sat (...), a kada izgube jedan litar, ne mogu se rehidrirati sa samo pola litra vode" koliko staje u jedan "bidon" koji se dodaje takmičarima, rekao je taj specijalista. "Mora se to uzeti u obzir".
Velika Britanija bi takođe mogla da u četvrtak iskusi najtopliji dan u svojoj istoriji. "Vjerovatno ćemo potući rekord julske temperature od 36,7 stepeni Celzijusa, a postoji čak i mogućnost da padne rekord od 38,5 stepeni", kaže britanski Met Ofis.
U Londonu, policija je danas objavila da traži tri osobe nestale na kupanju u Temzi.
Državna željeznička kompanija "Netvork rejl" je objavila da su uvedena ograničenja brzine kako bi se osigurala bezbjednost putnika jer se šine mogu iskriviti od vrućine.
U Belgiji je "crvena uzbuna" zbog talasa vrućine data prvi put i trajaće do petka uveče.
Danas će "temperatura porasti još nekoliko stepeni i približiti se apsolutnim rekordima", ukazuje "Meteo Belžik" koji, na primer, očekuje 38 stepeni u Serenu, na sjeveroistoku zemlje.
Mnoge gradske službe Brisela, čiji su radnici napolju - putari, čistoća, kontrolori parkiranja, neće raditi posle 11:00 sati danas, u četvrtak i petak.
Luksemburg koji očekuje temperature "i dalje iznad 35 stepeni", saopštio je danas da je takođe objavio "crvenu uzbunu".
I Italija je pogođena, i vlasti su za danas podigle upozorenje na "nivo 3" ("crvena uzbuna") u pet gradova: Bolcano, Breša, Firenca, Peruđa i Torino.
Još desetak gradova, uključujući Rim, biće pod "crvenom uzbunom" u četvrtak, kada se računa da će biti vrhunac talasa vrućine.
Holandija je još na "narandžastom upozorenju", osim na najsjevernijim ostrvima, a u Njemačkoj se očekuje da se živa narednih dana podigne na 41 stepen u području Kelna.
Očekuje se da će u Sarskoj oblasti pasti rekord od 40,3 stepena iz 2015. godine, kaže nemačka meteo-agencija DWD.
Postavljen na 38,6 stepeni Celzijusa 1944. godine, apsolutni rekord vrućine ikada do sada zabilježene u Holandiji, mogao bi pasti danas, upozorio je holandski meteorološki institut KNMI. Jutros u 07:30 sati već je bilo 30 stepeni u Mastrihtu, na jugu.
Na "Marktplacu", holandskom sajtu za male oglase, kupuju se suncobrani, ventilatori, klima-uređaji i montažni bazeni. Riječ "klima uređaj" napisana je više od 100.000 puta poslednjih dana u pretraživaču tog sajta.
U središnjoj holandskoj pokrajini Gelderland, mnoga obdaništa su zatvorena do petka, a i "jaslice", za djecu do dve godine.
Polovina Švajcarske je na vrućem "narandžastom upozorenju" i nacionalna meteo-služba predviđa "veliko odmrzavanje u visokim planinama".
Tamo će se ravnotežnih nula stepeni Celzijusa ("izotermija") popeti na neuobičajeno veliku nadmorsku visinu od čak 4.800 metara, što je iznad visine najviše tačke u Švajcarskoj, koja je na 4.634 metra što je vrh Dufuršpice dosad ledom pokrivenog alpskog masiva Monte Roza.