Fabrika "nutele" u sjevernoj Francuskoj, najveći svjetski proizvođač ovog popularnog slatkog namaza u svijetu, paralisana je već nedjelju štrajkom radnika koji traže povećanje plata, izvijestili su danas predstavnici sindikata.
Fabrika u Viljers-Ekalu, u vlasništvu italijanskog konditorskog giganta Ferera, uobičajeno proizvodi 600 hiljada tegli "nutele" dnevno, što predstavlja četvrtinu ukupne svjetske proizvodnje tog slatkog namaza, izvještavaju francuski mediji.
Oko 160 radnika u tom pogonu štrajkjuke od ponedjeljka prošle sedmice, kaže Fabris Konšel iz sindikata Fors Uvrije (FO), prenio je portal Frans24, pozivajući se na agenciju AFP.
"Nijedan kamion od tada nije ušao niti izašao iz kruga fabrike", dodao je on.
Proizvodnja slatkiša "kinder bueno" stoji skoro nedjelju dana, a od četiri proizvodne linije "nutele" radi samo jedna, i to sa svega 20 odsto kapaciteta, navodi Konšel i napominje da "polako ponestaje sirovina".
Radnici traže povećanje plata od 4,5 odsto, kao i bonus u iznosu 900 eura, a uprava je ponudila povećanje plata od samo 0,4 posto.
Nema rizika: Najveća fabrika "nutele" opet radi
U Fereru nisu zeljeli komentirašu štrajk. Uprava je u internoj poruci, u koju je francuska agencija imala uvid, poručila da je "blokiranje pristupa fabrici potpuno nezakonito" i zaprijetila da će zatražiti sudski nalog kako bi obezbijedila pristup, što predstavnik sindikata ocjenjuje kao "neprihvatljivo kršenje prava na štrajk".
Proizvodnja "nutele2 se proteklih godina suočila sa brojnim problemima, dijelom zbog slabog roda lješnika u Turskoj, koja je najveći svjetski izvoznik.
Fabrika u Viljers-Ekalu bila je zatvorena pet dana u februaru zbog problema s kvalitetom, a 2015. godine je tadašnja francuska ministarka za zaštitu životne sredine Segolen Rojal poručila ljudima da ne jedu taj namaz jer njegova proizvodnja doprinosi krčenju šuma i klimatskim promjenana.