Da li bi masovni protesti u Londonu protiv Bregzita (izlaska iz EU), mogli da dovedu do novog referenduma u Velikoj Britaniji?
"Britanija se predomislila - zaustavite Bregzit", pisalo je na velikom transparentu na masovnim demonstracijama u Londonu, na kojima su se okupili oni koji su za to da Velika Britanija, ipak, ostane u Evropskoj uniji, uprkos većinski izraženoj volji na referendumu prije dvije i po godine.
Neposredno pred zvaničan izlazak Velike Britanije iz EU, što je trebalo da se dogodi 29. marta, ali je na molbu Britanije ipak odloženo, ovu zemlju potresa politička kriza, a nejasno je kako će se ona završiti.
Građani iz svih dijelova Britanije okupili su se u subotu u Londonu sa jasno izraženim zahtjevom da Bregzit (proces izlaska iz EU) bude stopiran, ali i da se raspiše novi referendum o tome da li će zemlja ostati u evropskoj zajednici ili iz nje izaći.
Potentially over a million people marched in London demanding a second EU referendum - but would another vote be a disgrace to democracy? Read more about the #PeoplesVoteMarch here: https://t.co/BqhnLKpzrUpic.twitter.com/jDfnEMrYPo
— Sky News (@SkyNews) March 24, 2019
Oni koji su za novi referendum smatraju da bi to bio veliki demokratski korak, dok protivnici referenduma i najtvrđi zagovornici izlaska zemlje iz EU smatraju da bi to bilo najveće sramoćenje u istoriji Ujedinjenog Kraljevstva.
London je u subotu svjedočio jednim od najmasovnijih demonstracija u istoriji Velike Britanije. Organizatori su objavili da se okupilo "više od milion ljudi".
FOTOGRAFIJE
"Premijerko Terezo Mej, izgubili ste kontrolu nad situacijom i uvlačite zemlju u još veći haos. Pustite građane da uzmu kontrolu u svoje ruke", rekao je jedan od govornika, jedan od vodećih ljudi Laburističke partije Tom Votson.
Jedan od duhovitijih slogana protesta bio je: "IKEA ima bolji kabinet".
Ni Evropska unija ne zna baš šta da radi po pitanju Velike Britanije. Svih 27 država članica EU je pre nekoliko dana izradilo sa samita u Briselu poručilo da je spremno da produži rok Britaniji za izlazak iz EU do 22. maja, odnosno prije izbora za Evropski parlament.
Nije, međutim, izvjesno da će taj rok i biti na snazi. Jer, Tereza Mej treba da se izbori u britanskom parlamentu da joj "prođe" plan za sprovođenje sporazuma o Bregzitu. Ako se to ne dogodi, Britaniji prijeti izalazak iz Unije bez sporazuma.
Francuski predsjednik Emenuel Makron bio je najoštriji u poruci, rekavši da Velika Britanija mora da izađe iz EU 12. aprila bez ikakvog sporazuma, osim ako pre toga London ne predloži kredibilnu alternativu koju bi ratifikovao britanski parlament.
A iz Londona stižu vijesti da bi Tereza Mej mogla da se suoči sa pobunom u kabinetu, jer najmanje 6 ministara želi da je smijeni, odnosno da će tražiti od nje da se povuče.
Da vas podsjetimo: prije dvije i po godine, Velika Britanija se većinski na referendumu izjasnila za izlazak iz Evropske unije poslije 43 godine. Za izlazak je glasalo 51,89 odsto građana, a za ostanak u Uniji 48%. Engleska i Vels su većinski bili za izlazak iz EU, a Škotska i Sjeverna Irska, kao dijelovi Velike Britanije, bili su za ostanak u EU.