Najveći poraz vlade u novijoj istoriji, ocjenjuju pojedini mediji.
Donji dom britanskog Parlamenta odbacio je danas ubjedljivom većinom vladin predlog dogovora o razlazu sa Evropskom unijom.
Protiv predloženog sporazuma o Bregzitu glasalo je 432 poslanika, a za je bilo 202.
Poslanici iz grupe koja je za EU kao i one koja je za Bregzit odbacili su molbe premijerke Tereze Mej da podrže sporazum koji je njena vlada postigla sa EU u novembru, i da tako realizuju odluku građana na referendumu u junu 2016. godine da napuste Uniju.
Taj poraz je ostavio vođstvo Tereze Mej nesigurnim.
Vođa opoziciononih Laburista Džeremi Korbin zatražio je glasanje o povjerenju vladi, a premijerka je rekla da će rasprava moći da se vodi u srijedu.
Korbin je rekao da će glasanje o povjerenju vladi dozvoliti Paralmentu da "da svoju presudu o čistoj nesposobnosti ove vlade".
Ako se sporazum o Bregzitu ne ratifikuje u britanskom parlamentu Veliku Britaniju čeka neorganizovan izlaz iz EU 29. marta, sa potencijalno burnim ekonomskim i socijalnim posledicama.
KAKO JE BILO NA REFERENDUMU
Referendum – glasanje na kom mogu da učestvuju svi (ili skoro svi) s pravom glasa – održan je u četvrtak 23. juna 2016. godine, kako bi se odlučilo da li Ujedinjeno Kraljevstvo treba da napusti Evropsku Uniju ili ostane u njoj.
Opcija odlaska je dobila sa 51.9 odsto glasova prema 48,1 odsto za ostanak. Izlaznost referenduma bila je 71,8 odsto, sa više od 30 miliona ljudi koji su glasali.
LISABONSKI SPORAZUM
Da bi Ujedinjeno Kraljevstvo napustilo EU, mora da pokrene Član 50 Lisabonskog sporazuma koji dvijema stranama daje dvije godine da se dogovore o uslovima razlaza.
Tereza Mej je ovaj proces pokrenula 29. marta 2017.godine, što znači da Ujedinjeno Kraljevstvo treba da izađe iz EU u 11 sati ujutro po britanskom vremenu, u petak, 29. marta 2019. godine