Situacija je pod kontrolom u Gabonu posle pokušaja vojnog udara u zoru, rekao je portparol vlade Gi-Bertran Mapangu navodeći da su pobunjenici ili uhapšeni ili u bjekstvu.
Never a dull moment within #OPEC: Military officers have seized the national radio in #Gabon, in what appears to be a coup d’Etat attempt in the #oil producing nation of West Africa. Gabon re-joined OPEC in 2016 | #OOTTpic.twitter.com/FM2Er8n1AS
— Javier Blas (@JavierBlas) January 7, 2019
"Mir je ponovo uspostavljlen, i situacija je pod kontrolom", rekao je on za Frans pres.
On je rekao da je od grupe od pet vojnika koji su noćas zauzeli nacionalnu radio-televiziju i pozvali na pobunu, četvoro uhapšeno, a da je jedan u bjekstvu.
Snage bezbjednosti raspoređene su u glavnom gradu i tu će ostati narednih dana da održavaju red, rekao je on.
Portparol je dodao da su granice zemlje ostale otvorene.
Grupa vojnika pojavila se jutrosna državnoj televiziji i izjavila da su izvršili državni udar da bi vratili demokratiju u toj zapadnoafričkoj zemlji.
Aux alentours de #RadioGabon, maison #GeorgeRawiri#Libreville#Gabonpic.twitter.com/6KbMkiTJxl
— MPAGM (@Mpagm2014) January 7, 2019
Oni su navedli i da je u prestonici Librevilu uveden policijski čas, a ulicama su patrolirali tenkovi i borbena vozila.
Vojnik koji je čitao saopštenje identifikovao se kao poručnik Obiang Ondo Keli, komandir Republikanske garde, prenosi AP.
Poručio je da je vojska preuzela kontrolu nad vladom i da je cilj državnog udara "povratak demokratije u državi" i formiranje Nacionalnog savjeta za oporavak.
Uputio je poziv vojnicima da počnu zauzimanje aerodroma i skladišta municije.
For the most part people in #Libreville seem cheerful that the Ali Bongo regime may be coming to an end. However the future is uncertain for #Gabon. pic.twitter.com/krazsgpQYa
— Anonymous (@YourAnonCentral) January 7, 2019
Prema najnovijim informacijama, mirno je i nema nasilja u prestonici.
Tanks seen patrolling #Libreville after coup d'etat. #Gabonpic.twitter.com/MGy74T0PYT
— Anonymous (@YourAnonCentral) January 7, 2019
Predsjednik Gabona Ali Bongo, koji se na toj poziciji nalazi od 2009. godine, nalazi se van zemlje od oktobra, a sumnja se da je doživio šlog.
Ali Bongo je naslijedio svog oca Omara na položaju predsjednika. On je pobijedio malom razlikom na izborima 2016. godine, a glasanje je proteklo uz nasilje i optužbe o neregularnostima.
On je stanovnicima Gabona poslao novogodišnju poruku iz bolnice u Maroku.
Vojska porodicu Bongo optužuje da su za sebe prisvojili ogromno bogatstvo. Francuske vlasti su protiv porodice započele istragu o korupciji još 2009. godine.
Gabon je po podacima Ujedinjenih nacija u 2018. godini zabilježio četvrti najviši bruto domaći proizvod na kontinentu.
Iako je država bogata naftom, koja predstavlja oko 70 odsto njenih izvoza, gotovo trećina stanovništva živi u siromaštvu.
Gabon ili zvanično Gabonska Republika je država u srednjoj Africi. Na zapadu izlazi na Gvinejski zaliv, dio Atlantskog okeana. Graniči na sjeverozapadu sa Ekvatorijalnom Gvinejom, na sjeveru sa Kamerunom i na istoku i jugu sa Republikom Kongo.
Nakon nezavisnosti Gabon je ostao ekonomski, kulturno i politički povezan sa Francuskom.
Značajne rezerve nafte omogućile su povećanje nacionalnog bogatstva (zemlja je jedna od deset najbogatijih u Africi), ali uglavnom u korist urbane elite. Stanovnici u unutrašnjosti još se uvijek bave poljoprivredom.