Bugari su u realnom strahu da će zemlja ostati bez radnika, budući da je 2016. godine u penziju otišlo 107.078 osoba, a da je 2017. godine srednju školu završilo jedva 54.346 učenika.
Bugarski poslodavci zatražili su od države da im omogući uvoz radne snage iz Indije, Vijetnama i drugih zemalja izvan EU na najmanje dve godine, a ne kao do sada do godinu dana.
U slučaju angažovanja radnika iz udaljenih zemalja, na primer iz Indije i Vijetnama, transportni troškovi do Bugarske ozbiljno utiču na finansijsko opterećenje poslodavca i za njih će biti povoljnije da se ti troškovi raspodele u dužem vremenskom periodu, pišu poslodavci.
Poslodavci traže i da se dozvole za rad strancima daju u roku od dve sedmice, a ne kao do sada za mesec dana.
Oni strahuju da će ostati bez radnika, budući da je 2016. godine u penziju otišlo 107.078 osoba, a da je 2017. godine srednju školu završilo jedva 54.346 učenika.
Prema istraživanjima, 49 odsto firmi planira na zaposli nove radnike, a 29 smatra da postoji takva verovatnoća.
Samo u poslednjih desetak dana poslodavci su ponudili 9.511 slobodnih radnih mesta, piše sofijski dnevnik "24 časa".
Bugarska je od 2007. godine članica EU i veliki broj njenih radnika napustilo je zemlju i otišlo u bogatije evropske zemlje.
Ministar: Među nezaposlenima 22 odsto mladih
Sa nedostatkom radne snage suočavaju se i druge evropske zemlje, pa tako u Rumuniji postoje fabrike čiji su radnici isključivo stranci.
U Poljskoj radi više od milion Ukrajinaca, a stranci čine oko 17 odsto svih zaposlenih u Nemačkoj.