Ministarstvo unutrašnjih poslova Španije poslaće još 4.000 policajaca u Kataloniju kako bi održali red i osigurali da zabranjeni referendum o nezavisnosti 1. oktobra ne bude održan. Protesti u Barseloni uspeli, uhapšeni su pušteni.
Veliki protesti u Barseloni, započeti juče zbog hapšenja zvaničnika u vezi referenduma o nezavisnosti Katalonije koji španske vlasti smatraju nelegalnim, okončani su danas pošto su svi uhapšeni pušteni na slobodu.
Sud u Barseloni oslobodio je sve regionalne funkcionere koje je pre dva dana uhapsila nacionalna policija zbog organizovanja referenduma o nezavisnosti Katalonije, ali postupak protiv šestorice nije završen, jer su odbili da daju izjave sudiji.
U saopštenju se navodi da oni ostaju pod istragom zbog nepoštovanja suda, zloupotrebe položaja i pronevere javnih sredstava i jednom sedmično moraju se pojaviti u sudu, preneo je AP.
Predsednik Narodne skupštine Katalonije Žordi Sančez rekao je novinarima da je protest okončan, a da će "pobednički marš" biti uskoro.
MADRID ŠALJE JOŠ 4.000 POLICAJACA
U međuvremenu, Madrid je odlučio da pojača policijske snage u regionu.
Agencija navodi da Katalonija, koja želi da održi glasanje o otcepljenju od Španije, ima sopstvenu policiju koja nosi naziv "Mosos d`Eskvadra", a da pored toga španska državna policija poznata kao "Gvardija sivil" patrolira regionom i često sarađuje sa katalonskom policijom.
Navodi se da špansko ministarstvo nije otkrilo o kolikom broju policajaca upućenih u Kataloniju se radi, ali španski mediji tvrde da je između 3.000 i 4.000 njih već stiglo ili je na putu ka tom regionu.
Oni će se pridružiti kontingentima od 5.000 pripadnika državne policije koji su uobičajeno stacionirani u Kataloniji i 17.000 policijaca "Mososa".
Katalonija: Zbogom, Španijo
"Njima će zadatk biti nadgledanje javnog prostora i održavanje reda, a reagovaće u slučaju održavanja nezakonitog refernduma", piše u saopštenju ministarstva.
U njemu se dodaje da će "oni delovati kao podrška 'Mososu' koji i dalje ostaje nadležan".
Navodi se da će deo novopridošlih policajaca biti smešten na iznajmljenim trajektima ukotvljenim u lukama Barselona i Taragona kako zbog nedostatka privremenog smeštajnog prostora tako i zbog izbegavanja sukoba između demonstranata i policijskih snaga.
Iz španskog Ministarstva unutrašnjih poslova takođe je policajcima poručeno da u periodu od 20. septembra do 5. oktobra neće moći da uzimaju slobodne dane.
PROTEST ZBOG HAPŠENJA
Više stotina pristalica nezavisnosti Katalonije okupilo se na protestu ispred suda u gradu Lospitalet de Ljobregatu, tražeći oslobađanje regionalnih vladinih zvaničnika, koji su uhapšeni zbog sumnje da imaju veze sa referendumom o nezavisnosti Katalonije.
Današnji protest u severoistočnom katalonskom gradu predstavlja nastavak protesta koji je započet u četvrtak ispred sedišta katalonskog sudstva u obližnjoj Barseloni, koji je privukao više hiljada osoba, preneo je AP.
Grupa koja podržava nezavisnost Katalonije tvrdi da je oko 2.500 osoba prisustvovalo protestu u Lospitalet de Ljobregatu.
Veliki broj demonstranata u Barseloni prespavao je noć u blizini sedišta sudstva u šatorima ili ljuljaškama-ležaljkama, koje su vezali za bandere.
Katalonske građanske grupe, koje se zalažu za nezavisnost, pozvale su na dugoročne ulične proteste protiv iznenadnih policijskih mera u sredu.
Policija je uhapsila najmanje 12 ljudi, većinom katalonskih vladinih zvaničnika koji su osumnjičeni za koordinisanje referenduma, koji španske centralne vlasti smatraju nezakonitim i zaplenila 10 miliona glasačkih listića.
Španska vlada u Madridu referendum, koji je zakazan za 1. oktobar, smatra nelegalnim.