Ulice su potpuno puste, a pojavi se tek po koji znak života. Sa viših spratova devastiranih zgrada kulja dim. Na putevima smrt i haos, to je Raka danas, javlja CNN.
U pitanju je prijestonica kalifata Islamske države u Siriji i posljednje utočište terorističke grupe.
Snimke dronom zabilježio je fotoreporter Gabrijel Čejm dronom dok je boravio sa trupama Sirijskih demokratskih snaga (SDF - dio ofanzive koju predvode SAD).
Na njima su zabilježeni ekskluzivni kadrovi iz samog grada.
Pogledajte:
Drone footage reveals devastation in Raqqa, ISIS' stronghold in Syria https://t.co/8NaMi2CTZKpic.twitter.com/B0NgfrYiAs
— CNN International (@cnni) August 29, 2017
U posljednje tri godine, Raka je zabranjeni grad. Iz nje se pojavljuju samo prokrijumčareni video snimci i povremeno oni - snimljeni satelitom.
Pod brutalnom vlašću ISIS-a telefoni i kamere bile su zabranjene i svako kod kog su pronađeni suočavao se sa smrtnom kaznom.
Raka: Sloboda - gore burke, brije se brada...VIDEO
I pored toga što su djelovi grada oslobođeni od ISIS-a, fotografisanje grada je i dalje rizičan posao.
Preostali stanovnici Rake, njih oko 20.000 zarobljeni su u kućama, prestravljeni su i nigdje ne izlaze jer ih napolju čekaju snajperi i ulične bitke, kaže komandir Sirijskih snaga Haval Zargos.
Hiljade Sirijaca ide kući
U julu, UN su procijenile da je u Raki zatočeno između 30.000 i 50.000 ljudi, uz ogradu da je nemoguće procijeniti tačan broj, pošto je nemoguć prostup svim djelovima grada.
Komandir Zargos kaže za CNN da je u gradu još 1.500 pripadnika ISIS-a koji postavljaju prave lavirinte od bombi, a civile koriste kao ljudske štitove da bi zaustavile napredak koalicionih snaga.
"Posadili su bombe bukvalno svuda po kraju, tako da "čistimo" dio po dio uz povremenu snajpersku vatru", kaže Zargos i dodaje da su suočeni i sa automobilima bombama.