Kancelarka Angela Merkel mogla da iskoristi posetu Argentini i Meksiku, kao predsedavajuća G20, da u Latinskoj Americi nađe saveznike u borbi protiv protekcionističkih planova predsednika SAD.
Kada Merkel od 7. do 11. juna bude putovala u Argentinu i Meksiko, to ni u kom slučaju neće biti samo samo formalna poseta u okviru nemačkog predsedavanja grupom G20 - biće to i podrška jednoj određenoj slici sveta, ocenjuje "Dojče vele" (DW).
"Merkelova je ponešto nevoljno postala braniteljka slobodne trgovine", kaže Detlef Nolte, direktor hamburškog Instituta za latinoameričke studije GIGA, pa bi zato, ukazuje nemačka državna medijska kuća, njena misija mogla biti značajna kada je reč o produbljivanju odnosa sa zemljama Latinske Amerike.
U nemačkom Ministarstvu spoljnih poslova kažu da se očekuje da Angela Merkel govori o temeljima nemačke politike u Latinskoj Americi.
To bi i bilo primereno, smatra istraživač Ginter Majhold iz Fondacije za nauku i politiku (SWP), i podseća da je ministar spoljnih poslova Gido Vestervele svojevremeno u Argentini, Meksiku i pre svega Brazilu video "sile oblikovanja" koje na regionalnom i globalnom nivou mogu da daju značajan doprinos rešavanju globalnih problema kao što su slobodna trgovina ili promene klime.
Međutim, posle toga su došle ekonomske krize: Argentina i Brazil su skliznuli u recesiju, a Brazil je pri tom zahvatila trajna politička kriza, podseća DW.
Teško je reći da li bi slobodna trgovina mogla da spreči krizu, ali se zna da nijedna od te dve zemlje godinama nije pokazivala nikakvo interesovanje za nju.
Tako pregovori Merkosura i EU o trgovinskom sporazumu od njihovog zvaničnog početka 1999, i pored više pokušaja da se ožive, gotovo uopšte nisu napredovali, ali direktor GIGA Nolte kaže da za to nisu krivi Južnoamerikanci.
"Zemlje Merkosura hoće da isporučuju Evropi poljoprivredne proizvode, ali to EU neće", pojašnjava on.
Što se tiče Meksika, ta zemlja je naklonjena svetskoj trgovini. U poređenju sa drugim privredama Latinske Amerike, meksička je u dobrom stanju, iako ima umeren rast, ali ta zemlja ima mnogo sopstvenih problema: organizovani kriminal, korupciju, migraciju i - pogotovo sada - odnose sa SAD.
Meksiko sa EU ima Okvirni sporazum kojim je dogovoreno sukcesivno povećavanje obima slobodne trgovine određenom robom i uslužnim delatnostima, a pre godinu dana taj sporazum je modernizovan.
Ali, iako Meksiko ima sporazume o slobodnoj trgovini sa mnogim drugim zemljama Latinske Amerike i Azije, 80 odsto izvoza te zemlje ide u SAD, s tim što bi to moglo da se promeni, napominje "Dojče vele".
Jer, kako ukazuje, ako Tramp izoluje SAD od međunarodne trgovine, privreda Meksika, koja je orijentisana na izvoz, ostaće bez novih tržišta za plasiranje svojih proizvoda.
Merkelova bi da u tim zemljama pokuca na otvorena vrata kada se radi o nameri da se stvori alijansa protiv SAD i za slobodnu trgovinu, zaključuje nemačka medijska kuća.