Jedan od preživjelih u padu bolivijskog aviona ispričao šta mu je spasilo život. Podsjećanje na Vesnu Vulović iz Srbije, koja je preživjela pad sa 10.000 metara!
Nesreća bolivijskog aviona, koji se u utorak srušio u Kolumbiji, pri čemu je čudesno preživjelo pet putnika, ponovo je pokrenulo pitanja o mogućnostima preživljavanja avionskih nesreća.
Pravim čudom, poslednju avionsku nesreću preživjelo je pet putnika.
Jedan od preživjelih, član letačkog osoblja, tehničar Ervin Tumiri, izjavio je lokalnim medijima da je preživio pad tako što se ponašao u skladu sa preporukama u takvim situacijama.
"Preživio sam zahvaljujući tome što sam postupao po bezbjednosnom protokolu. Mnogi su počeli da vrište, svi su bili u panici. Ja sam zgrabio neke torbe i stavio ih među noge i zuzeo fetus položaj, kakav se preporučuje u takvim situacijama", ispričao je on.
Nažalost, mnogi nisu bili te sreće.
Preživjela stjuardesa Ksimena Suares potvrdila je priču koja se pojavila u kasnim večernjim satima utorka. Avion kojim su putovali fudbaleri brazilske fudbalske ekipe Šakenonense nije bio namijenjen za tako dugačak put!
"Avion se samo ugasio i velikom brzinom se strmoglavio i udario u tlo. Avion nije namijenjen za tako dugačka putovanja", prenose njene riječi kolumbijski mediji.
Priče trojice koji su izbjegli avionsku nesreću
IMA LI "SIGURNIH" MJESTA U AVIONU?
Pravila nema. Nema sigurnog mjesta u avionu, mada stručnjaci kažu da su neka mjesta "sigurnija" od ostalih. Prije svega u repu aviona.
Ovome u prilog ide i analiza stranice Aviation Safety Network kojom su obuhvaćene 273 avionske nesreće u kojima su neki od putnika preživjeli. I iz ove analize proizlazi da je najveća vjerovatnoća za preživljavanje ako sjedite u zadnjem dijelu letjelice.
Za većinu nesreća, njih 194, nema podataka o mjestima na kojima su sjedeli preživjeli putnici. U 20 nesreća preživjeli su putnici samo iz repa aviona, a još sedam ih je preživjelo sjedeći u prednjem i u zadnjem dijelu aviona. Jedanaest nesreća preživjeli su samo putnici iz prednjeg dijela aviona, a u osam oni spreda i iz sredine kabine.
U pet nesreća preživjeli su samo putnici iz srednjeg dijela aviona.
ČUDO IZ SRBIJE - VESNA VULOVIĆ
Najpoznatija osoba koja je preživjela avionsku nesreću je Vesna Vulović koja je kao 23-godišnja stjuardesa, 26. januara 1972. godine preživjela pad aviona JAT-a DC 9, čiji uzrok eksplozije ni danas nije poznat.
Prema jednoj verziji, eksplodirala je podmetnuta bomba u avionu koji je letio na liniji Kopenhagen - Zagreb. U avionu je bilo 29 ljudi i niko, osim nje, nije preživio.
Avion se raspao iznad opštine Srpska Kamenice u tadašnjoj Čehoslovačkoj, a Vulović, koju su u repu aviona zarobila kolica sa hranom, jedina je preživjela pad sa visine od 10.160 metara!
Od posledica pada imala je frakturu lobanje, obje slomljene noge, tri slomljena pršljena i kao posledicu privremenu paralizu od struka nadole. Prohodala je posle nekoliko uzastopnih operacija, za nekoliko mjeseci.
Ona se na letu našla slučajno. Radila je kao stjuardesa tek osam mjeseci.
"Bila je još jedna Vesna, koja je trebalo da na ovom letu bude stjuardesa, ali su greškom stavili mene na spisak... Tek osam mjeseci sam radila kao stjuardesa. Bila sam srećna, jer nikada do tada nisam vidjela Kopenhagen", ispričala je davno u jednoj emisiji Vulović, dodajući da joj je ta greška potpuno promijenila život.
Godinama kasnije prisjetila se tih užasnih momenata:
"Prvo što sam htjela jeste da zapalim cigaretu, a onda sam se zapitala: 'Šta je sa mojim psom i mačkom?'", ispričala je u intervjuu za rusku televiziju.
Penzionisana je 1991. godine. Ušla je u Ginisovu knjigu rekorda kao osoba koja je preživjela pad sa najveće visine bez padobrana, a to priznanje uručio joj je Pol Makartni.
Avionske nesreće koje sport pamti: Mnogo ih je!
Kako preživjeti pad aviona
SAVJETI STRUČNJAKA
1) OSTANITE MIRNI - panika ne pomaže.
2) OSMOTRITE GDJE SJEDITE - kad se ukrcate u avion proučite svoju okolinu. Vidljivost će se smanjiti ukoliko se kabina ispuni dimom. Zato prebrojte redove između vas i dva najbliža izlaza za nuždu.
3) PAŽLJIVO SLUŠAJTE STJUARDESE - Mnogi ne obraćaju pažnju na bezbjednosni protokol koje stjuardi i stjuardese pokazuju prije svakog polijetanja. Treba da ih slušate.
4) OBUCITE SE ADEKVATNO - Preporuka je da uvijek imate odjeću dugih rukava i nogavica jer će vam, u slučaju nesreće, biti važno da zadržite toplotu tijela.
5) SIGURNOSNI POJAS - Najbolje je da budete vezani, ali zapamtite i kako se otkopčava. Mnogi u panici to zaborave. A i, kažu stručnjaci, ako ima mjesta u zadnjem dijelu aviona, pređite u taj dio.
6) FETALNI POLOŽAJ JE PREPORUČLJIV - Vratite sjedište u uspravan položaj, spustite glavu na kolena ili je naslonite na sjedište ispred vas. Ruke stavite iza glave, ali nemojte ispreplesti prste. Laktove držite uz glavu, ali ne preko kolena. Noge treba držati što dalje od sjedišta ispred vas. I zanemarite glasine na internetu da vam taj položaj garantuje slomljeni vrat i kičmu - on dokazano smanjuje povrede.
7) PRSLUK ZA SPASAVANJE - Prije poletanja provjerite gdje je prsluk za spasavanje. Trebalo bi da se nalazi ispod sjedišta.
8) PRSLUK NE TREBA NADUVATI U AVIONU - Većina od 123 putnika koji su poginuli u padu Boinga 767 "Etiopijan erlajnza" 1996. godine u more, naduvali su svoj prsluk u avionu, zbog čega nisu mogli da zarone do izlaza u potopljenom avionu.