Evropska unija učinila je još jedan korak ka stvaranju evropske odbrambene strukture. Vojne snage EU delovaće prvenstveno u regionima u okruženu unije, dogovorili se šefovi diplomatija.
Ministri inostranih poslova i odbrane Evropske unije su danas u Briselu utvrdili plan izgradnje evropske odbrambene strukture čiji je ključni zadatak da se "odgovori na spoljne sukobe i krize, ojačaju saradnja partnera u Uniji i odbrambeni kapaciteti, zaštite Unija i njeni građani".
To je saopštila visoka predstavnica EU Federika Mogerini, koja je podvukla da će Unija dobiti vojnu strukturu, kapacitete i sredstva, ali to neće biti evropska armija, niti će biti stvorena vojna komanda i štab EU, već što tešnja saradnja postojećih vojnih štabova i snaga.
Evropska odbrambena struktura, utemeljena na operativnim "borbenim grupama", snagama za brzo reagovanje, neće imati zadatak odbrane teritorije EU, jer je za to zadužen NATO, a neće biti ni konkurencije i udvajanja vojnih kapaciteta s NATO-om, objasnila je Mogerini.
Vojne snage Evropske unije, o čijem ustrojstvu i kapacitetima su se danas u Briselu dogovorili ministri EU, delovaće u rešavanju kriza prevashodno u regionima u okruženju Unije, ali će biti sposobne i za širok opseg akcija.
Ojačana Evropska odbrambena struktura će "s partnerima delovati svuda gde je moguće, uvek u saglasnosti s međunarodnim zakonom", a u cilju osiguravanja bezbednosti evropskih građana i doprinosa bezbednosti izvan granica Unije.
U zaključcima koje su usvojili ministri inostranih poslova i odbrane EU, kaže se da to podrazumeva upotrebu snaga za brzo vojno i civilno reagovanje, uz korišćenje vojnih "borbenih grupa EU" i vazduhoplovne i pomorske jedinice, kao i operacije izviđanja.
Ove snage mogu pomoći u obuci i bezbednosnom jačanju policije, vladavine prava, upravljanja granicama, suzbijanju terorizma, uzvraćanju na hibridne pretnje, kao i otklanjanju prirodnih katastrofa.