Bombarderi će biti opremljeni laserima za obaranje raketa "vazduh-vazduh". Najveći problem - jačina lasera bitno opada pri velikim brzinama aviona. Naučnici očekuju rešavanje tog problema do 2021. godine.
Avioni američke ratne avijacije bi do 2021. godine trebalo da budu opremljeni laserima. Laseri će starije avione štititi od raketa "vazduh-vazduh".
Američka avijacija (U.S. Air Force) zaključila je ugovor sa kompanijom "Nortrop Gruman" o razvoju defanzivnog laserskog oružja.
Časopis "Džejns" navodi da će oružje biti korišćeno za obaranje raketa "vazduh-vazduh" koje bi mogle da ugroze starije avione.
Laboratorija za istraživanje američke avijacije sklopila je ugovor vredan 39 miliona dolara kao deo šireg programa upotrebe lasera za odbranu (SHIELD), koji je, opet, deo programa koji će ukazati na koji će se način koristiti laseri tokom letova supersoničnim brzinama (supersonični letovi).
Naoružavanje aviona laserima više nije problem, jer veličina lasera tokom nekoliko poslednjih godina značajno smanjena.
Stvari se, međutim, komplikuju na letovima velikih brzina. Turbulencija vazduha pri supersoničnim letovima umanjuje efektnost laserskog oružja, bitno smanjujući jačinu laserskog zraka.
Naučnici zaposleni u laboratoriji su 2015. godine nagovestili da bi za pet godina mogli da reše taj problem.
SHIELD (štit) bi, po ugovoru, trebalo da bude završen do avgusta 2021. godine, a krajnji rezultat bi trebalo da bude laserski zrak sposoban da uništi rakete "vazduh-vazduh" ispaljene ka avionu.
"Aktivni zaštitni sistemi" postaju uobičajeni na vojim vozilima, ali njihovo postavljanje na brze avione da bi uništavali još brže rakete je mnogo teži i složenijih poduhvat.
Samo laserski zrak koji dostiže brzinu svetlosti može da presretne rusku "R-27" raketu "vaduh-vazduh" koja se ka meti kreće brzinom od 4,5 maha.
Časopis "Džejns" navodi da će se novo lasersko oružje koristiti za zaštitu starijih američkih aviona, poput "F-15C" i "F-15E", opremljene zastarelim sistemima za odbranu od napada iz vazduha.
Laseri bi mogli da budu prikačeni i na transportne avione poput "C-130" i "C-17" i, u zavisnosti od napretka procesa smanjivanja veličine oružja, možda čak i na taktičke helikoptere ili bespilotne letelice (dronove).
Jedna verzija laserskog oružja će biti prilagođena i novom strateškom bombarderu (B-21), čija je izrada takođe poverena kompaniji "Nortrop Gruman".
Dok stariji "stelt" avioni (nevidljivi), poput "B-2" ili "F-22 reptor" ne mogu da nose lasersko oružje a da to ne ugrozi njihovu "nevidljivost", laser će sigurno moći da bude ugrađen u bombarder "B-21".