Portparol njemačke kancelarke Angele Merkel, Štefen Zajbert, izjavio je danas da ukoliko Turska odluči da ponovo uvede smrtnu kaznu nakon pokušaja državnog udara u toj zemlji, to će staviti tačku na pregovore o njenom članstvu u EU.
"Njemačka i zemlje EU imaju jasan stav. Mi smo protiv smrtne kazne. Zemlja u kojoj postoji smrtna kazna ne može da bude članica EU. Ukoliko Turska vrati smrtnu kaznu, to će značiti kraj pregovora o pridruživanju", rekao je Zajbert, prenose agencije.
On je naglasio da su "neprihvatljive" bile scene "osvete nad vojnicima" u prvim časovima posle propasti puča u Turskoj.
Predsjednik Turske, Redžep Tajip Erdogan, rekao je na javnom skupu da "vlast ne može da ignoriše želju naroda da se uvede smrtan kazna" za one koji su učestvovali u pokušaju puča.
Turska je ukunula smrtnu kaznu 2004. kada je pojačala napore da se učlani u Evropsku uniju, ali je to nije ubrzalo na njenom sada već tridesetogodišnjem "putu u Evropu".
Posle neuspjelog vojnog puča u Turskoj, za koji Erdoganovi protivnici smatraju da je režiran od strane vlasti, desetine hiljada ljudi iz državne administracijem policije, sudstav i vojske je uhapšeno, smijenjeno, otpušteno. Puč je stvorio probleme i u samoj Njemačkoj, gdje su Erdoganove pristalice napale škole koje je otvorila organizacija koju vodi Fetulah Gulen, predsednikov "državni neprijatelj broj 1".
Angriff auf ein Bildungsinstitut der Hizmet-Bewegung in Gelsenkirchen-Hassel
— Oktay Yaman (@JournalistYaman) July 16, 2016
Almanya'da eğitim merkezine saldırı pic.twitter.com/3XqMlTYDaN
Stav protiv smrtne kazne a za poštovanje demokratskih i ljudskih sloboda potvrđen je danas i iz EU i SAD.
Evropska unija i Sjedinjene Američke Države izrazile su danas zabrinutost zbog odgovora Turske na neuspjeli pokušaj puča i poručile toj zemlji članici NATO i kandidatu za članstvo u EU da mora da se drži demokratije i ljudskih prava kada krivično goni vojne oficire i druge umiješane u zaveru.
"Nema opravdanja da zemlja odstupi od osnovnih prava i vladavine prava i mi ćemo pomno pratiti to", rekla je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini na zajedničkoj konferenciji za novinare u Briselu sa američkim državnim sekretarom Džonom Kerijem, prenosi AP.
Keri je istakao da Turska mora da poštuje najviše standarde kad je riječ o demokratskim institucijama i vladavini prava u zemlji.
Keri i Mogerini su to poručili posle sastanka u Briselu na kojem je učestvovalo 28 ministara spoljnih poslova EU.
Visoka predstavnica EU je naglasila da turske vlasti moraju da poštuju ustavna i osnovna prava u odgovoru na neuspeli pokušaj puča.
"Pozivamo na puno poštovanje turskog ustavnog poretka i, kao Evropska unija, naglašavamo značaj vladavine prava u toj zemlji", rekla je Mogerini, prenosi Rojters.
"Dijelimo zabrinutost zbog ovoga što se dešava u toj zemlji u ovim satima. Turska mora da poštuje demokratiju, ljudska prava i osnovne slobode", istakla je Mogerini.
Ona je, takođe, upozorila da nijedna zemlja koja je uvela smrtnu kaznu ne može da postane članica EU i naglasila da bi uvođenje smrtne kazne moglo da spreči pridruživanje Turske Uniji.