Ubrzo nakon što je danas Dejvid Kameron najavio ostavku, Rojters je prenio da se među kladioničarima Boris Džonson, bivši gradonačelnik Londona i uticajani zagovornik Brexita, visoko kotira kao budući britanski premijer.
Džonson je favorit je na kladionicama kao nasljednik Kamerona, koji se zalagao za ostanak u EU, naveo je Rojters.
I agencija AP je ranije prognozirala da je Džonson vodeći kandidat za premijera.
This is how crowds greeted Boris Johnson, the main face of the Leave campaign, today. More: https://t.co/Rx1ZYy5Usrpic.twitter.com/1ubQ9SS2nr
— CNN (@CNN) June 24, 2016
Kameron, koji je i lider vladajuće Konzervativne partije, uložio je svoj ugled za ostanak Britanije u EU, ocijenila je američka agencija.
Odmah nakon što su izašle prve projekcije rezultata referenduma, prema kojima je mogao da se zaključi ishod, mediji su počeli da spekulišu da će Kameron podneti ostavku.
Veliki broj novinara nestrpljivo je čekao izjavu premijera u Dauning stritu, očekujući da će "odmah pasti" ostavka.
Kameron je, u prvom obraćanju posle objave konačnih rezultata referenduma na kom su se Britanci izjasnili za izlazak iz EU, rekao da je njegovom narodu potreban novi premijer i najavio da će podnijeti ostavku do oktobra.
"Mislim da ne bi bilo u redu da ja budem kapetan koji će povesti našu zemlju ka sljedećoj destinaciji," rekao je Kameron.
On je u obraćanju novinarima ispred kancelarije u Dauning stritu rekao da je zemlji potrebno novo rukovodstvo, napominjući da on nije taj koji će zemlju voditi kroz pregovore sa Briselom o napuštanju EU.
Ostavku će, kako je naveo, podnijeti do konferencije Konzervativne stranke na jesen.
KO JE BORIS DŽONSON?
Poslanik vladajuće Konzervativne stranke bio je glavni promoter kampanje za izlazak Britanije iz EU.
Na samom startu kampanje rekao je da mu je bilo teško da donese takvu odluku, jer lično voli i Evropu i Brisel, gde je jedno vrijeme živio i radio kao novinar, ali je naglasio da ne treba brkati "čudesa i godišnje odmore" u Evropi s političkim odlukama i projektima "koji decenijama prijete da izmaknu demokratskoj kontroli".
Džonson važi za najistaknutijeg pripadnika Konzervativne stranke nakon Kamerona, a spekuliše se da gaji ambicije da jednog dana stupi na čelo partije, a potom na premijersku funkciju.
Prvi čovjek britanske prestonice bio je u dva mandata, od 2008, a reizabran je 2012.
Kada je prvi put objavio da će se kandidovati, mnogi su pomislili da je riječ o šali, budući da je on političar koji najbolje zna šta publiku može da nasmije - više puta se, naime, pojavljivao kao gost živih satiričnih programa u televizijskim studijima.
Tokom prvog mandata je zabranio konzumiranje alkohola u javnom prevozu. Kao strastveni biciklista je uveo sistem iznajmljivanja bicikala u centru Londona, poznat kao "Borisovi bicikli". Takođe je odbacio zglobne autobuse i uveo "dabldekere".
Iako je u krugovima konzervativnih aktivista cenjen zbog britkog jezika, evroskepticizma i neposrednosti, neretko se ističe ispadima u javnosti.
Tako je 2006. na konferenciji Konzervativne stranke kritikovao kuvara Džejmija Olivera zbog njegovih saveta o zdravoj ishrani. Džonson je tada rekao da bi volio da "ga se otarasi i kaže ljudima da jedu šta hoće".
Papuu Novu Gvineju je povezao s kanabalizmom, a za grad Portsmut je jednom rekao da u njemu "ima previše droge, gojaznosti, neproduktivnosti i laburističkih poslanika".
Aleksandar Boris de Fefel Džonson je rođen 1964. u Njujorku, ali se svojevremeno odrekao američkog državljanstva.
U sebi ima i turske, francuske i njemačke krvi. Njegov čukundeda, Ali Kemal, nakratko je bio ministar unutrašnjih poslova u Otomanskom carstvu.
Džonson je pohađao prestižni Iton koledž kao i Kameron, i studirao na Oksfordu klasične nauke.
Godine 2001. je izabran za predstavnika okruga Henli na Temzi u Parlamentu, a tri godine kasnije je imenovan za konzervativnog ministra vlade u senci za kulturu, a 2005. za prosvjetu.
Autor je više knjiga.
Oženjen je Marinom, s kojom ima dve kćerke i tri sina.