Građani Velike Britanije na referendumu donijeli su odluku da napuste Evropsku uniju. Čitajte reakcije evropskih i britanskih političara iz minutra u minut, stanje na svjetskim berzama...
Prema konačnim rezultatim britanskog referenduma o izlasku iz Evropske unije za izlazak je glasalo 51,89 odsto građana a za ostanak u Uniji 48,11 odsto.
Na osnovu prebrojanih glasova u sva 382 lokalna izborna centra, za izlazak je glasalo 17,410,742 građana a za ostanak 16,141,241 glasača, javlja Rojters.
Pomenuta 382 lokalna centra predstavljaju 380 područja u Engleskoj Školskoj i Velsu i po jedno u Sjevernoj Irskoj i na Gibraltaru.
Nazivajući ovaj referendum istorijskim, BBC navodi da su London i Škotska glasali ubjedljivo za ostanak u EU, što nije bio slučaj sa sjevernim delom Engleske. Glasači u Velsu su u velikom broju podržali izlazak iz EU.
------------------------------------------------------
13.10- Njemačka kancelarka Angela Merkel je danas ocijenila da je Evropska unija dovoljno jaka da pronađe "prave odgovore" na odluku Velike Britanije da napusti EU.
Njemačka je "posebno zainteresovana" i ima "posebnu odgovornost", što se tiče evropskog jedinstva, izjavila je Angela Merkel.
Ona je rekla da je predsjednika EU Donalda Tuska, šefa francuske države Franosa Olanda i italijanskog premijera Matea Rencija pozvala na sastanak u ponedeljak u Berlinu.
13. 00 - Grčki premijer Aleksis Cipras izjavio je danas da je odluka Britanije da napusti Evropsku uniju simptom dublje slabosti u Evropi kojom se mora hitno pozabaviti.
"Ekstremni izbor mjera štednje koji je napravio veći jaz između zemalja sjevera i juga, kao i ograde i zatvorene granice i neprihvatanje podjele tereta duga i migrantske krize bio je signal produžene krize u Evropi", rekao je Cipras u obraćanju na državnoj televiziji, prenio je Rojters.
Cipras je poručio da nam je "hitno potrebna nova vizija i početak ujedinjene Evrope, više društvene i demokratske".
12.30- Velika Britanija mora da počne proces istupanja iz Evropske unije u najkraćem mogućem roku, navodi se u zajedničkom saopštenju lidera EU, nakon što je britanski premijer Dejvid Kameron izjavio da će tu proceduru prepustiti svom nasljedniku.
Lideri EU su se složili da "britanska vlada mora pod hitno da počne sprovođenje volje svog naroda, koliko god taj proces bude bolan", navode lideri EU, prenijela je AP.
Saopštenje su potpisali predsjednik Evropskog saveta Donald Tusk, predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, predsjednik Evropskog parlamenta Martin Šulc, i premijer Holandije Mark Rute, nakon razgovora u Briselu.
12.18 - Aleksandar Andrija Pejović, glavni pregovarač, ocijenio je da će politika proširenja i dalje ostati jedna od najvažnijih politika Unije.
Odluka o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije (EU) zahtijevaće detaljnu analizu novonastale situacije, razmatranje daljih pravaca i svojevrsnu prekompoziciju u EU.
Pejović smatra da je danas izuzetno važan i težak dan za EU.
On je podsjetio da je predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk rekao da je svjestan ozbiljnosti situacije i da je već pozvao lidere dvadesetsedmorice da, na marginama samita Evropskog savjeta, razgovaraju o daljim koracima i budućnosti EU.
"Svakako da će ovo biti jedno od najvažnijih pitanja kojim će se EU baviti u narednom periodu – kako se iznutra konsolidovati politički i ekonomski, kako bi posljedice bile što je moguće manje", rekao je Pejović agenciji MINA.
On je naveo da je EU sačinjena od različitosti i da je upravo to njeno najveće bogatstvo.
"Odluka Velike Britanije je odluka njenih građana i pravo da sami biraju svoju budućnost".
On je rekao da su svjesni da je većinska volja naših građana da pristupimo EU.
"Cilj nam je da u Crnoj Gori ostvarimo evropski kvalitet života i to je motiv da jednakim elanom, bez obzira na vanjska dešavanja, nastavimo s kvalitetnim sprovođenjem obaveza. Koliko će dešavanja unutar EU imati uticaja na dinamiku pristupanja, vidjećemo u narednim danima, u konsultacijama sa svojim evropskim partnerima", zaključio je Pejović.
12.02 - Vujanović pozdravio stav predsjednika Evropskog Savjeta Donalda Tuska o spremnosti EU da sačuva svoje jedinstvo.
Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović ocijenio je da referendumska odluka građana Velike Britanije o napuštanju Evropske unije (EU) ima posebnu osjetljivost i težinu obavezujući na maksimalnu posvećenost očuvanju jedinstva 27 članica Unije kako bi se sačuvale vrijednisto EU.
Vujanović je agenciji MINA rekao da Crna Gora pozdravlja stav predsjednika Evropskog Savjeta Donalda Tuska o spremnosti EU da sačuva svoje jedinstvo.
"Crna Gora će nastavitu sa svojom posvećenošću vrijednostima EU i procesom evropskih integracija", rekao je Vujanović MINI.
11.45 - U utorak vanredno zasijedanje Evropskog parlamenta
Evropski parlament održaće u utorak vanredno zasijedanje na kojem će se raspravljati o sledećim koracima poslije glasanja Britanaca za izlazak iz Evropske unije (EU), izjavio je danas u Briselu predsjednik tog parlamenta Martin Šulc.
11.30 - Njemačka kancelarka Angela Merkel održaće danas hitan sastanak sa liderima svoje stranke i parlamentarnih grupa na kojem će razgovarati o posledicama ishoda referenduma u Velikoj Britaniji, a očekuje se da će se sutra istim povodom u Berlinu sastati šefovi diplomatija šest zemalja osnivača EU.
Gardijan navodi da se očekuje da će na sastanku Merkel sa liderima svoje stranke i parlamentarnih grupa, koji bi uskoro trebalo da počne, prisustvovati i brojni ministri.
Njemačka kancelarka oglasiće se sat vremena nakon sastanka.
11.10- Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je danas da "mesto Britanije unutar Alijanse ostaje nepromijenjeno" uprkos što su građani Britanije na referendumu glasali za izlazak iz EU.
11.05 - Slovački premijer Robert Fico ocenio je da odlazak Velike Britanije iz Evropske unije koji su izglasali Britanci na referendeumu nije nikakva tragedija već realnost na koju EU mora da reaguje hitro i izmijeni svoju migracijsku i privrednu politiku kojim su nezadovoljne mase Evropljana.
11.00 - Najizvjesniji kandidat Republikanske stranke za predsjednika SAD Donald Trampstigao je danas u Škotsku i poručio da je "sjajna stvar" što je narod Velike Britanije, koji je na referendumu glasao za izlazak iz Evropske unije, "vratio svoju zemlju".
Donald Trump, arriving in Scotland to visit his golf course, calls #Brexit a “great thing” https://t.co/kUFURPMwxp
— CNN (@CNN) 24. lipnja 2016.
Interesantan je tajming Trampove posjete, koji je na svoje golf terene u Škotskoj stigao dan nakon održavanja referenduma u Velikoj Britaniji, primjećuje Gardijan.
"Ljudi su ljuti širom svijeta", naveo je on i istakao da su zabrinutosti oko granica uticale na glasanje u Velikoj Britaniji.
Tramp je, takođe, rekao da bi druge zemlje mogle da prate primjer Velike Britanije i ocijenio da "ona neće biti poslednja".
10.50 -Generalni sekretar Savjeta Evrope Torbjorn Jagland izjavio je danas da se demokratska odluka referenduma u Britaniji, na kom su se građani izjasnili za izlazak iz EU, mora poštovati.
"Najbolji put napretka za EU je sada da sarađuje sa britanskom vladom kako bi se iznašao najprihvatljiviji ishod za grđane Britanije i Evrope", naveo je Jagland u saopštenju.
10.30 - Trgovanje na Londonskoj berzi u danu posle referenduma otvoreno je pravim potopom akcija, a najveći pad bilježe akcije najvećih banaka.
10.15 - Ubrzo nakon što je danas Dejvid Kameron najavio ostavku, Rojters je prenio da se među kladioničarima Boris Džonson kotira kao budući britanski premijer.
Džonson, bivši gradonačelnik Londona i zagovornik Bregzita, favorit je na kladionicama kao naslednik Kamerona, koji se zalagao za ostanak u EU, naveo je Rojters.
10.00 - Odluka Britanije da napusti Evropsku uniju pokazuje da Brisel mora da sluša glas naroda i da pruži valjane odgovore na ključna pitanja kao što je migracija, izjavio je danas mađarski premijer Viktor Orban.
Orban je naveo da je pitanje migracije odigralo ključnu ulogu tokom debate u Britaniji uoči jučerašnjeg referenduma.
"Brisel mora da čuje glas naroda, to je najveća lekcija te odluke", poručio je Orban u izjavi za mađarski radio, preneo je Rojters.
09.30 - Dejvid Kameron saopštio da se povlači sa mesta premijera. O tom čitajte OVDJE.
Watch: David Cameron fights back the tears as he announces his resignation https://t.co/N7H5RGRl0p
— Sky News (@SkyNews) June 24, 2016
09.20 - Oland sazvao hitan sastanak vlade.
Francuski predsjednik Fransoa Olan sazvao je za danas hitan sastanak francuske vlade nakon što su građani Velike Britanije glasali na referendumu da ta zemlja napusti Evropsku uniju.
Kancelarija francuskog predsjednika saopštila je da će sastanak biti o budućnosti Evrope, prenio je AP.
Oland nije javno komentarisao rezultate referenduma u Velikoj Britaniji koji će, kako ocjenjuje američka agencija, imati posledice po cijelu Evropu.
09.10 Odlučni smo da očuvamo naše jedinstvo, izjavio je danas predsjednik Saveta Evropske
unije (EU) Donald Tusk i poručio da bi trebalo izbjeći "histerične reakcije" na ishod referenduma u Velikoj Britaniji.
I have offered an informal meeting of the 27 in the margins of the European Council summit next week
— Donald Tusk (@eucopresident) June 24, 2016
"U ime 27 lidera, danas mogu da kažem da smo odlučni da očuvamo jedinstvo" sa 27 članica, rekao je novinarima Tusk.
09.00 -Česka: Ishod referenduma loša vijest, Poljska: EU da se mijenja
Šef poljske diplomatije Vitold Vaščikovski ocenio je danas da je glasanje građana Velike Britanije za izlazak te zemlje iz EU "loša vijest" za Evropu i Poljsku, dok je česki premijer Bohuslav Sobotka poručio da EU mora "brzo da se mijenja".
Vaščikovski je istakao da je ishod referenduma u Velikoj Britaniji znak da se neki koncepti u Uniji moraju promeniti, preneo je Rojters.
"Ovo su loše vijesti za Evropu i za Poljsku. To je velika dilema za evrokrate, svi želimo da ostanemo u EU, pitanje je u kom obliku", rekao je on za privatnu TV Republiku.
Sobotka je, istovremeno, rekao da EU mora brzo da se mijenja ne samo zato što su, kako je naglasio, britanski građani glasali za izlazak iz Unije već i da bi Unija ojačala podršku svojih građana.
On je ocijenio da ishod referenduma u Velikoj Britaniji ne znači kraj EU i da bi ona trebalo da postigne dogovor o izlasku Velike Britanije "brzo i racionalno".
08:46 - Lider "Izađi" kampanje Najdžel Faraž obratio se novinarima ispred britanskog parlamenta i izjavio da "EU umire", da su oni izbili prvu ciglu iz zida, kao i da sada širom Evrope stranke traže izlazak.
"Bilo je ovo i te kako dugo putovanje... sada je tu 17 miliona ljudi koji su glasali za Bregzit“, rekao je Faraž i dodao: Ponosan sam na sve koji su imali hrabrosti da ustanu i urade pravu stvar.
08.40 - Nakon prvih rezultata referenduma o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije, na azijskim berzama u petak rano ujutro cene akcija su oštro pale, dok je kurs britanske funte u padu prema dolaru. o tome čitajte OVDJE.
08.30 - Šef najveće grupe u Evropskom parlamentu, Evropske narodne partije Manfred Veber ocijenio je danas da je pobjeda pristalica izlaska iz EU na britanskom referendumu štetna, ali da je to odluka za Veliku Britaniju, ne za EU.
Veber je rekao da rezultati referenduma "uzrokuju veliku štet za obe strane, ali najpre za Veliku Britaniju".
"To je britansko glasanje, a ne evropsko glasanje. Narod u drugim državama ne želi da napusti Evropu", dodao je Veber.
08:23 - Predsjednik Evropskog parlamenta Martin Šulc očekuje da će pregovori oko izlaska Britanije iz Evropske unije ubrzo početi.
"Ujedinjeno Kraljevstvo je odlučilo da ide svojim putem. Mislim da ekonomski pokazatelji ovog jutra pokazuju da će to biti veoma težak put", rekao je Šulc za nemačku tv stanicu ZDF, prenio je Rojters.
For 40 yrs #UK relation with #EU was ambiguous. Now it's clear. Will of voters must be respected. Now need speedy & clear exit negotiation
— EP President (@EP_President) June 24, 2016
Šulc je rekao da očekuje da će pregovori o izlasku Britanije ubrzo početi.
On je napomenuo da je funta u padu posle referenduma u Britaniji, ističući da "ne želi da evro iskusi nešto slično".
08:17 - Evropska desnica: Hoćemo i mi glasanje o EU
Ubrzo nakon objavljivanja rezultata britanskog referenduma oglasili su se i lideri pojedinih evropskih desničarskih partija sa zahtjevima za istim glasanjem u njihovim zemljama.
7.57 - Škoti: Mi smo dio EU, opet na referendum o nezavisnosti
Liderka škotske SNP Nikola Stardžon istakla je da je Škotska rekla svoje (62% za ostanak u EU), što dalje implicira da ovaj referendum neće biti poslednji.
“Škotska je poslala snažnu poruku da želi da ostane u EU. Glasanje je pokazalo da građani Škotske svoju budućnost vide kao dio Evropske unije”, rekla je ona.
Oglasio se i Patrik Harvi iz škotske Zelene partije koji je rekao da bi oni mogli da podrže drugi referendum o nezavisnosti škotske na koji je pozvala Nikola Stardžon.
07:45 - AP: Kameron vjerovatno više neće biti premijer
Britanski premijer Dejvid Kameron vjerovatno više neće obavljati tu funkciju nakon što su pristalice izlaska Velike Britanije iz EU pobedile, piše agencija AP.
07:36 - Liderka francuskog desničarskog Nacionalnog fronta pozdravila je rezultate referenduma i istakla da želi sličan i u Francuskoj.
Victoire de la liberté ! Comme je le demande depuis des années, il faut maintenant le même référendum en France et dans les pays de l'UE MLP
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) June 24, 2016
07:33 - Ministar inostranih poslova Nemačke Frank Valter Štajnmajer rekao je da ovo tužan da za Britaniju i EU.
7.30 - Bivši lider Liberalnih demokrata Pedi Ešdaun takođe želi da Kameron ostane premijer, ali ima i zamjerke
„’Molim vas premijeru, ostanite’, kažu pirati koji su preuzeli brod i bacili ga u lance“, napisao je on na Twitteru.
Please stay PM, said the pirates who took over the ship as they lead him down to the hold in chains.
— Paddy Ashdown (@paddyashdown) June 24, 2016
07:27 - Najdžel Evans iz "Izađi“ kampanje rekao je da je "ovo naš Berlinski zid“.
Kako kaže, podrška Dejvidu Kameronu kao premijeru ostaje.
"Nadam se da će ostati kako bismo sada mogli da se fokusiramo na ono na šta je potrebno... pravljenju prosperitetne, ali nezavisne zemlje."
07:16 - Lider holandske evroskeptične Partije za slobodu Gert Vilders izjavio je da je na Holandiji red da održi referendum o članstvu u EU.
"Ura za Britance! Sada je red na nas. Vreme je za holandski referendum", naveo je Vilders na Twitteru.
Vilders je obećao da će, ukoliko bude izabran za premijera na izborima u martu u Holandiji, i on pozvati na referendum.
"Nećemo imati kontrolu nad našom zemljom, parama, sopstvenim granicama, imigracionom politikom. Holandija mora, što je pre moguće, da dobije šansu da se izjasni o članstvu u EU", istakao je Vilders, prenio je Rojters.
Holandski mediji navode da je 54 odsto građana za referendum u Holandiji.
07:05 - Njemački vicekancelar i lider Socijaldemokratske partije Zigmar Gabrijel ocijenio je da je ovo "loš dan za Evropu".
BBC i Skaj njuz oko 5.00 sati jutrios proglasili pobedu opcije koja se zalagala za to da London napusti “društvo evropskih naroda”.
Prema prognozama tih medija, za Bregzit je glasalo 52% Britanaca i tako bi trebalo da ostane, ukoliko u finalnom brojanju glasova ne dođe do nekih dramatičnih promena.
Na referendum je izašlo nešto manje od 72 odsto Britanaca, za izlazak se izjasnilo preko 15.000.000, dok je svoju budućnost u EU videlo milion manje.
Tas na referendumskoj vagi se tokom noći nekoliko puta pomerao na različite strane, u jednom momentu je čak bilo poptuno izjednačeno, pa su se Britanci pitali šta će se desiti ako na kraju zaista bude neriješeno.