Izlaznost velika, Britanci glasali da NE žele da ostanu u Evropskoj uniji!
Prema konačnim rezultatim britanskog referenduma o izlasku iz Evropske unije za izlazak je glasalo 51,89 odsto građana a za ostanak u Uniji 48,11 odsto.
Na osnovu prebrojanih glasova u sva 382 lokalna izborna centra, za izlazak je glasalo 17,410,742 građana a za ostanak 16,141,241 glasača, javlja Rojters.
Pomenuta 382 lokalna centra predstavljaju 380 područja u Engleskoj Školskoj i Velsu i po jedno u Sjevernoj Irskoj i na Gibraltaru.
BBC je ranije jutros naveo da se 52 odsto građana izjasnilo za izlazak iz EU, dok je 48 bilo za ostanak u Uniji.
Nazivajući ovaj referendum istorijskim, BBC navodi da su London i Škotska glasali ubedljivo za ostanak u EU, što nije bio slučaj sa sjevernim delom Engleske. Glasači u Velsu su u velikom broju podržali izlazak iz EU.
U 23.00 zatvorena su biračka mjesta, a neka birališta a jugoistoku Engleske morala su da budu zatvorena i ranije zbog olujne kiše i nevremena.
Na referendumu u Velikoj Britaniji o ostanku ili izlasku iz EU registrovana je rekordna izlaznost birača uprkos lošem vremenu, javio je BBC.
Na referendumu je registrovan rekordan broj ljudi – 46.499.537, a građani Velike Britanije glasali su po katastrofalnom vremenu, pljuskovima i poplavama. "Gardijan" piše da je očekivana izlaznost birača u Škotskoj između 70 i 80 odsto.
Na referendumu se dogodio težak incident kada je tokom popodneva izboden muškarac ispred biračkog mjesta.
Brexit exit polls? Don’t hold your breath. https://t.co/T1onsZFBi2
— Washington Post (@washingtonpost) June 23, 2016
Televizije su počele specijalne emisije o referendumu nekoliko minuta pre zatvaranja birališta u 22.00 časa (23.00 časa po centralnoevropskom vremenu).
#EUref: What is the European Union and how does it work? https://t.co/dGC7bnnoLIhttps://t.co/QvMdhRcShJ
— The Telegraph (@Telegraph) June 23, 2016
Prvi rezultati počeli su da pristižu dva sata nakon ponoći.
Na referendum je juče izašao i Kameron koji je glasao sa suprugom Samantom. Kameron je glavni zagovornik ostanka Britanije u Evropskoj uniji.
Prema jednom od posljednjih istraživanja britanskog javnog mnjenja pred referendum koja je sprovedenaza dnevni list "Tajms", pokazalo je da su zagovornici ostanka u Uniji ponovo u vođstvu.
U toj anketi, rađenoj juče, 51 odsto ispitanika izjasnilo se za Veliku Britaniju u EU, a 49 odsto za izlazak iz evropskog bloka.
Ključna pitanja u kampanji bila su ekonomija i imigracija pri čemu je svaka od strana optuživala onu drugu za raspirivanje straha, a na javno mnjenje uticalao je i tragičan događaj u završnici kampanje kada je Džo Koks, proevropska poslanica opozicionih laburista, ubijena dok se prirpemala da održi sastanak sa biračima u Birstolu.
Iz Brisela su u prethodnom periodu više puta stizale poruke upozorenja na posljedice britanskog izlaska iz Unije po obje strane, a predsjednik Evropskog saveta Donald Tusk kaže da bi Bregzit "mogao da bude početak destrukcije ne samo EU, već i cjelokupne zapadne političke civilizacije".
O posljedicama britanskog referendima razmišlja se i na Balkanu, a stručnjak za region sa Londonske škole ekonomije Džejms Ker-Lindzi ocijenio je za Tanjug da se odlukom Britanaca o ostanku u Uniji ne bi mnogo toga promijenilo ni za Evropu ni za Balkan dok bi "Bregzit" vodio na "potpuno neistražen teren".
Britanija je sličan referendum održala i 1975. godine kada je 67 odsto građana glasalo za ostanak te zemlje u Evropskoj ekonomskoj zajednici.
KIŠA OKUPALA GLASAČE
Kingston u jugozapadnom dijelu Londona morao je da preseli dva glasačka mjesta zbog poplave, a biračka mjesta u istočnočnom Londonu, u Barkingu i Dagenhemu zatvorena su takođe zbog bujice koja je provalila u prostorije.
Lokalne vlasti u Barkingu i Dagenhemu su se izvinile biračima a glasačka mjesta su preseljena na obližnje lokacije.
Na jednom biralištu u Doveru, došlo je do nestanka struje zbog nevremena.