Većinom glasova Izvršnog savjeta Kosovo predloženo za prijem u UNESCO. Za glasalo 27 članova tog tijela, 14 protiv, a 14 je bilo uzdržano. Konačnu riječ o prijemu Kosova daće Generalna konferencija UNESCO u novembru.
Predstavnici Rusije i Kube, uz podršku Indonezije, pokušali da odlože izjašnjavanje.
Izvršni savjet Uneska odlučivao je u Parizu o predlogu preporuke za prijem Kosova u članstvo u toj organizaciji. Predstavnici Rusije i Kube zatražili su odlaganje sjednice, ali je taj predlog odbijen.
Predsjednik Izvršnog savjeta odbio predlog za odlaganje sjednice, javlja RTS.
On je odbio inicijativu Kube i Rusije, navodeći da je zakašnjela. Predstavnik Kube potom je zatražio pauzu, jer je prema njegovom mišljenju, prekršena procedura, saznaje nezvanično RTS.
Na sjednici se glasalo o predlogu Albanije i grupe država za prijem Kosova u tu organizaciju, dok je Srbija pozvala članice Uneska da taj zahtjev odbiju i odbace. Rasprava je bila zatvorena za javnost, a odluka se donosi većinom glasova.
Kosovo je na sjednici Izvršnog savjeta Uneska predstavljeno bez simbola, a u zgradi Uneska bio je i kosovski šef diplomatije Hašim Tači, koji je ušao na sjednicu, ali ubrzo i napustio salu.
Ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković izrazio je očekivanje da će se kroz tačku koja se odnosi na Kosovo brzo prođe jer Izvršni savjet traži najjednostavniji put da se prevaziđe "jedna očigledno konfliktna situacija".
Nakon odluke će biti objavljeni i saopštenje i najvjerovatnije tonski snimak tog dijela sjednice, navodi B92.
Izvršni savjet ima 58 članica, od kojih su 32 priznale Kosovo, a dvadesetak od tih zemalja podržalo je i albanski zahtjev za prijem Kosova u Unesko. Srbiju podržavaju Rusija, Kina, Kuba, Argentina, Španija i Brazil.
Ukoliko predlog preporuke o prijemu Kosova u Unesko dobije većinu glasova, konačnu odluku donosi Generalna konferencija Uneska, koja zasijeda od 3. do 18. novembra.
Generalnu konferenciju čine predstavnici 195 zemalja članica. Svaka zemlja članica ima jedan glas, a za donošenje odluke potrebna je dvotrećinska većina.
Ambasador Srbije pri UNESCO rekao je uoči sjednice da Srbija nije mogla da promijeni taj nepovoljan odnos, ali je izrazio uvjerenje da će se na sjednici pokazati da postoji znatan broj država koje su rezervisane ili se protive prijemu Kosova u Unesko.
"Ne mislim da smo uspjeli i da je to uopšte bilo moguće, da taj nepovoljan odnos u Izvršnom savjetu UNESCO radikalno promijenimo u pogledu izjašnjavanja, ali očekujem da će se u svakom slučaju pokazati da postoji znatan broj država koje ili imaju ozbiljne rezerve prema ovom pitanju ili su negativno prema njemu opredijeljene", rekao je Tanasković agenciji Beta.
Govoreći o proceduri Tanasković je naveo da će se danas svakako glasati o predlogu preporuke za prijem Kosova, ali da nije izvjesno da li će biti i rasprave jer ima više mogućih scenarija.
"Put do glasanja ne znamo, jer ne znamo tačno kakva će biti taktika onih koji su predložili nacrt odluke, jer oni mogu ići na zatvaranje debate, tražiti da se ne raspravlja već da se odmah ide na izjašnjavanje. Države koje se sa tim ne slažu mogu učiniti neki drugi korak, tako da je neizvjesno da li će se ići odmah na glasanje ili će prije toga biti otvorena debata", rekao ja ambasador Tanasković.
On je još kazao da ne zna kako će se koja delegacija izjasniti jer "većina delegacija čeka posljednji čas i saopštava da još nemaju konačne instrukcije".
"Srbija vjeruje da većina država zna kako će glasati, ali se taktizira do posljednjeg momenta jer traje intenzivna diplomatska aktivnost i u sjedištu UNESCO i u svijetu, gdje ima i nagovaranja i pritisaka i ucjenjivanja tako da je vrlo teško reći kako sada stvari stoje", rekao je Tanasković.