U Sloveniji i danas dramatično zbog velikog priliva izbeglica iz Hrvatske. Pojedini mediji javljaju da migranti namerno pale šatore. Desetine preplivalo hladnu reku Sutlu na putu do Slovenije.
Portal Index.hr javio je da gori kamp u Brežicama, u Sloveniji.
Pozivajući se na Skaj Njuz, ovaj portal navodi da je kamp prepun izbeglica koji viču "Ope, open".
KAOS U BREŽICAMA Izbjeglice palile šator po šator -->> https://t.co/XWktYGzBrW#izbjeglice (Foto:@dnevnikhr) pic.twitter.com/XT85EzxFDr
— Dnevnik.hr (@dnevnikhr) October 21, 2015
Mediji, međutim, navode da izbeglice pale vatru da bi se grejali, a pojedini i da oni to čine namerno izazivajući požar paljenjem šatora.
Kamp je, dodaju, pun vojske i policije.
LIVE: Fire at refugee camp in #Sloveniahttps://t.co/Egf19KMvKWpic.twitter.com/fFVvfiv6yQ
— RT (@RT_com) October 21, 2015
Desetine izbeglica, među kojima je bilo žena i dece, prešlo je rano jutros reku Sutlu, na granici Hrvatske i Slovenije, gde su ranije pristigli vozom.
Više od 1.000 izbeglica dovezeno je vozom iz Hrvatske, posle čega su upućeni da granicu pređu pešice.
Lutajući po nepoznatoj teritoriji i hladnom vremenu, neki od njih su došli do reke Sutle, prenela je agencija AP.
Temperatura je bila oko nule, a izbeglice su reku pregazile ili je preplivale. Potom su izašli na blatnjave rečne obale, gde ih je sačekala slovenačka policija.
Iračanin, jedan od izbeglica, rekao je da je reka veoma hladna i duboka, i da im je sada, pošto su mokri, neophodna odeća, kao i hrana.
Iz prihvatnog izbegličkog kampa u Opatovcu, na istoku Hrvatske, izbeglice su i tokom prošle noći organizovano autobusima i vozovima upućivane do granice sa Slovenijom, a autobusi stalno dovoze u kamp nove izbeglice sa hrvatsko-srpske granice kod Bapske, gde nekoliko hiljada ljudi čeka na ulazak u Hrvatsku.
Ispred kampa u Opatovcu, u kojem je tokom noći bilo oko 2.100 ljudi, jutros je formirana kolona od desetak autobusa s izbeglicama koje će biti prevezene do Slovenije, javila je Hrvatska televizija.
Nešto pre ponoći, voz s 1.500 osoba stigao je u Ključ Brdovečki u blizini slovenačke granice i potom su preko mosta prešli granicu i ušli u Sloveniju.
Prema informacijama sa terena, Slovenija propušta izbeglice, ali je stanje u toj zemlji, navode mediji, dramatično, jer je više hiljada izbeglica juče ušlo u zemlju koja nema dovoljno smeštajnih kapaciteta.
Najkritičnije je bilo u kampu u Brežicama, u koji može stati oko 400 ljudi, a bilo ih je u jednom trenutku oko 2.000. Najviše izbeglica nalazi se u Šentilju, blizu granice sa Austrijom, a kapacitet tog kampa je oko 3.000 ljudi.
Slovenački parlament usvojio je rano jutros zakon kojim je ovlastio vojsku da pomogne policiji u čuvanju državne granice, pošto je na hiljade izbeglica preplavilo zemlju.
Novi zakon će omogućiti slovenačkoj vojsci da kontroliše granice kada policija nije prisutna, javila je agencija Rojters.
U poslednja dva dana, Slovenija - zemlja od dva miliona stanovnika i najmanja država na balkanskoj izbegličkoj ruti, rasporedila je 140 vojnika na granici da bi pomagali policiji. Vojska je upućena na državne granice tamo gde nema policije.
Mađarska blokada granice sa Hrvatskom u petak u ponoć izazvala je domino efekt širom Balkana, sa hiljadama zaglavljenih izbeglica na graničnim prelazima.
"Danas ćemo zvanično zatražiti od Evropske unije za policijsku i finansijsku pomoć", najavio je slovenački premijer Miro Cerar noćas, u izjavi novinarima pre glasanja u parlamentu.
Opozicione stranke su navele da vlada treba da sledi Mađarsku i podigne ogradu na slovenačkoj granici sa Hrvatskom da bi sprečila izbeglice da uđu u zemlju.
I zvaničnik slovenačkog Ministarstva unutrašnjih poslova najavio da se mogućnost obezbeđenja graničnih prelaza fizičkim preprekama ne može isključiti ukoliko protok izbeglica eskalira.
Portparol austrijske policije u Štajerskoj istoga dana potvrdio da je oko 6.000 ušlo u Austriju iz Slovenije.
HRT javlja da je u Sloveniju do utorka uveče ušlo oko 7.000 ljudi, a u Austriju otišlo njih 4.000.
Slovenija tvrdi da Hrvatska bez dogovora dovozi izbeglice do "zelene granice" i pušta ih da uđu u tu zemlju, a vlast u Zagrebu poručuje da nema razloga za svađu sa Slovenijom, koja, kako kažu, samo treba da radi šta i Hrvatska, odnosno da propušta izbeglice dalje prema zapadnijim državama EU u koje i žele da idu.