Grčki premijer Aleksis Cipras sastao se danas s liderima Njemačke, Francuske i Evropske komisije.
Cipras je razgovarao s Angelom Merkel, Fransoa Olandom i Žan-Klodom Junkerom uoči samita lidera evrozone.
Merkel je dolazeći na samit novinarima rekla da zasad nema osnove za pregovore Grčke i kreditora pošto su Grci na referendumu u nedjelju odbili ponudu povjerilaca, prenio je Gardijan (The Guardian).
Solidarnost na evropskom nivou i odgovornost na nacionalnom nivou su važni, rekla je Merkel i dodala da bez solidarnosti i reformi nema rješenja.
Njemačka kancelarka je upozorila da ističe vrijeme za nalaženje rješenja za grčku džničku krizu. "To više nije pitanje nedjelja, već dana", rekla je ona.
Francuski predsjednik je rekao da Grčka brzo mora da predstavi ozbiljne i kredibilne predloge i poručio da članice evrozone treba da pokažu odgovornost i solidarnost.
Premijer Grčke razgovarao je ranije danas telefonom i sa predsjednikom SAD Barakom Obamom, kome je predočio predloge grčke vlade, pišu grčki mediji.
Obama je grčkom premijeru prenio snažnu želju SAD da pregovori između Atine i kreditora budu uspješni, prenosi grčka agencija ANA.
Šef evrogrupe Jerun Dajselbulm izjavio je da će ministri finansija evrozone sutra održati telefonsku konferenciju na kojoj će razgovarati o zahtjevu Atine za finansijsku pomoć iz Evropskog stabilizacionog mehanizma."Sutra ujutro ćemo održati telefonsku konferenciju o zvaničnom zahtjevu Grčke za pomoć iz Evropskog stabilizacionog mehanizma. Moguće je da će Grčka predstaviti i predlog reformi", rekao je Dajselblum, potvrdivši da grčka vlada danas nije predstavila pisani predlog reformi evrogrupi.
Očekuje se da će Cipras na današnjem vanrednom samitu lidera evrozone predstaviti novi predlog za rješavanje grčke dužnicke krize, uz zahtjev za otpisivanje do 30 odsto grčkog duga, javio je bitanski javni servis BBC.
Ciprasov zahtjev će se sasvim sigurno naići na tvrd otpor Njemačke, čiji je ministar finansija Vofgang Šojble izjavio u Berlinu da se i dalje protivi otpisu dugova Grčkoj.
Francuski predsjednik Fransoa Oland je, po dolasku u Brisel na samit evrozone, izjavio da je neophodno da Grčka što prije iznese ozbiljan i vjerodostojan predlog reformi.
DOŠLI KAO TURISTI?
Lideri devetnaest zemalja Evrozone, uključujući i Ciprasa, okupili su se u Briselu, a Grci navodno došli bez novog predloga.
Samit je sazvao predsjednik Evropskog saveta Donald Tusk, nakon što su grčki birači velikom većinom na referendumu odbacili plan mjera štednje koje su nametnuli povjerioci, a od Ciprasa se očekuje da iznese plan ekonomskih reformi kako bi Grčka nastavila da dobija novac iz evropskih fondova.
Grci, ni u novom sastavu sa novim ministrom finansija a starim pregovaračem sa Trojkom, izgleda da nisu pretjerano ozbiljno shvatili današnji sastanak jer, kako javlja grčki list "Katimerini" – pojavili su se bez novog reformskog predloga.
"Grci još nisu dostavili predlog", izjavio je jedan neimenovani njemački zvaničnik koji prisustvuje sastanku Evrogrupe.
Umjesto toga, Grčka će sjutra predstaviti novi plan, piše londonski list "Gardijan" pozivajući se novinara "Fajnenšel tajmsa".
Predsjednik Evropske komisije Junker založio se danas za ostanak Grčke u evrozoni, njegov zamjenik Dombrovskis da "grexit" nije isključen a iz Njemačke tvrd stav – nema otpisa dugova.
"Protiv sam izlaska Grčke iz eura, takav scenario moramo da izbjegnemo. Postoje oni koji glasno navijaju za grčko napuštanje evrozone, ali to je uprošćen i pogrešan odgovor na nastalu krizu", izjavio je Žan Klod Junker na plenarnom zasijedanju Evropskog parlamenta u Strazburu.
Predsjednik Evropske komisije pozvao je sve strane da ostave povrijeđene sujete po strani i ponovo sjednu za pregovarački sto.
"Posao Evropske komisije jeste nalaženje kompromisa, sve vezano za Evropsku uniju zasniva se na kompromisima", izjavio je on.
Njegov potpredsjednik Valdis Dombrovskis upozorio je da mogućnost izlaska Grčke iz Evrozone "nije isključena" ako Atina ne predstavi "paket kredibilnih reformi".
"Ako se ne uspostavi povjerenje, ako ne bude predstavljen kredibilan program, izlazak Grčke iz evrozone se ne može isključiti", rekao je na Dombrovskis, evropski komesar zadužen za euro, dolazeći na sastanak Evrogrupe.
Evropski komesar za ekonomska pitanja Pijer Moskovisi je rekao da je na Grčkoj da "podnese sveobuhvatne, konkretne, kredibilne predloge za početak razgovora".
"Odgovor (novog ministra finansija Grčke Euklida) Cakalotosa treba da bude konkretan, kredibilan, opipljivo efikasan", rekao je Moskovisi.
ŠOJBLE NEUMOLJIV: NEMA OTPISA DUGOVA
Stavovi zemalja po pitanju koliko je katastrofalan eventualni izlazak Grčke iz Evrozone (Greek exit – Grexit) se razlikuju ali Njemci nemaju dvojbe pod kojim uslovima Grčka može da ostane.
Njemački ministar finansija Vofgang Šojble izjavio danas da se Berlin i dalje protivi otpisu dugova Grčkoj.
Dolazeći na sastanak ministara finansija evrozone u Briselu, Šojble je rekao da želi da čuje ideje grčke vlade i naglasio da je bez program pomoći "nemoguće pomoći Grčkoj u okvirima Evrozone".
Njemačka neće razmatranje otpisa duga, dok grčka vlada želi da oslobađanje dužničkog tereta bude među prioritetima u pregovorima. Smanjenje dužničkog tereta ne znači nužno rezanje duga, već može biti i produženje roka otplate.
Šojble je rekao da je pravo rezanje duga zabranjeno po evropskim pravilima.
Ministri finansija Slovačke, Letoniji i Malte su uoči sastanka rekli da je izlazak Grčke moguć.
"To je rješenje koje su tržišta več planirala neko vrijeme i to neće biti problem za Evropu", rekao je letonski ministar Janis Reirs.
Slovački ministar Peter Kazimir, čija je zemlja jedna od najtvrđih u pogledu pomoći Grčkoj, rekao je da je veoma skeptičan povodom mogućnosti sporazuma.
Španski ministar finansija Luis de Gindos je s druge strane izrazio optimizam navodeći da takozvani "grexit" nije "na stolu", ali i dodao da je "lopta u grčkom dvorištu".