Ministar finansija Japana demantovao je optužbe da je na konferenciji za medije na sastanku G-7 u Rimu bio pijan
Ministar finansija Japana Šoići Nakagava demantovao je danas optužbe da je na konferenciji za medije na ministarskom sastanku G-7 u Rimu bio pijan, što tvrdi opozicija, zahtevajući njegovu ostavku.
Iako je njegov govor na konferenciji zvučao konfuzno, a primjećeno je i da su mu se oči sklapale i glava klonula, Nakagava (55) je negirao da je konzumirao alkohol, navodeći da je, zbog prehlade, uzeo veću količinu tableta.
"To je istina i ja se izvinjavam", istakao je on i dodao da će mirno prihvatiti bilo kakvu odluku premijera u vezi sa ovim slučajem, prenijele su zapadne novinske agencije.
"On treba da podnese ostavku ili da bude smijenjen, a ako se to ne dogodi mi ćemo pokrenuti postupak u Gornjem domu", poručila je opozicija premijeru Taru Asu, pojačavajući time pritisak na sve manje popularnu vladu u godini izbora.
U međuvremenu, ministar Nakagava je rekao da ga je premijer zamolio da ostane na funkciji.
U Demokratskoj stranci, glavnoj partiji opozicije, smatraju da je Nakagava "nanio veliku štetu naciji" i da, zbog toga, "mora hitno biti smjenjen".
Rezolucije Gornjeg doma - u kojem opozicija ima većinu, nisu obavezujuće za vladu, ali predstavljaju snažan pritisak i često su bile razlog da ministri podnose ostavke.
(Tanjug)