"Šokirana sam i ožalošćena užasnim bilansom požara", navela je kraljica u sinoćnjem saopštenju.
Engleska kraljica Elizabeta Druga koja je suveren i Australije, izrazila je šokiranost i tugu
zbog velikog broja žrtava u požarima koji haraju u državi Viktorija, dok je britanski premijer Gordon Braun ponudio pomoć australijskim vlastima.
Elizabeta Druga koja je zvanično suveren i Australije, članice Komonvelta, izrazila je saučešće porodicama nastradalih u tim požarima. Najnoviji bilans žrtava požara je 131 osoba.
Ona je navela i da duboko saosjeća sa velikim brojem ljudi koji su izgubili svoj dom u toj katastrofi.
Kraljica je takođe pozdravila napore koje ulažu vatrogasci i hitne službe u borbi sa stihijom.
Premijer Braun ponudio je australijskom kolegi Kevinu Rudu pomoć Velike Britanije.
"Premijer je pozvao Kevina Ruda ... kako bi izrazio naše saučešće Australijancima, posebno porodicama koje su pogođene ovom tragedijom", rekao je jedan portparol Dauning strita.
Braun je, kako je dodao portparol, pohvalio Rudovo vođenje zemlje u ovom teškom trenutku i istakao spremnost Velike Britanije da pruži svu potrebnu pomoć.
Požari koji nisu viđeni do sada u Australiji, nastavljaju da haraju jugoistokom zemlje, a prema poslednjim podacima policije, najmanje 131 osoba je nastradala.
(Beta-AFP)