Ilon Mask napušta administraciju Donalda Trampa, a sada je otkriven pravi razlog njihovog razlaza.

Nakon što je Ilon Mask na X-u objavio da se njegovo vrijeme na čelu Trampove radne grupe za smanjenje državne potrošnje bliži kraju, sada će ponovo usmjeriti pažnju na svoje kompanije, Teslu i SpejsIks.
Njegov mandat od 130 dana kao državnog službenika u Trampovoj administraciji trebalo je da istekne oko 30. maja.
Maskova uloga u Trampovoj službi je uvijek trebalo da bude privremena, a nedavno je nagovijestio da će ponovo usmjeriti pažnju na vođenje svojih kompanija, prije svega Tesle i SpejsIks.
Maskove političke aktivnosti izazvale su proteste, a neki investitori su ga pozvali da napusti posao Trampovog savjetnika i da se detaljnije pozabavi Teslom.
Mask, najbogatija osoba na svijetu, branio je svoju ulogu neizabranog zvaničnika kojem je Tramp dao neviđena ovlašćenja da mijenja djelove američke vlade.
On je objavio svoj odlazak samo dan nakon što je "CBS" emitovao dio intervjua u kojem je kritikovao "veliki, lepi zakon", kako ga je Tramp nazvao, o porezima i potrošnji koji je prošle nedelje usvojio Predstavnički dom SAD.
Postavlja se pitanje koji je pravi razlog njegovog odlaska iz Trampove administracije.
Voks piše da ambicija da se uštedi bilion dolara nikada nije bila realna, a Mask se nije ni približio tom cilju. Pokušaj novog načina upravljanja saveznom vladom takođe je propao. U prvih šest nedelja, Mask je imao moć generalnog direktora. Otpuštao je ljude, primoravao zvaničnike da poštuju njegova naređenja, a njegov program je sprovođen u svim agencijama.
Iznenadna promjena dogodila se početkom marta kada se veliki dio Trampovog kabineta pobunio protiv Maskovih odluka. Tramp je tada ograničio Maskova ovlašćenja, a svaka odluka je morala biti dogovorena sa ministrima.
Voks takođe piše da niko nije očekivao koliko će Mask biti agresivan na čelu DOGE-a, niti šta će tačno pokušati da uradi.
Mnogi Trampovi savjetnici su podržali način na koji on vodi saveznu vladu: velike promjene koje se brzo sprovode, preokretanje vlade od temelja, vođenje vlade poput Maskovog preuzimanja X-a.
"Željeli su da traumatizuju federalne službenike", rekao je Ras Vout , direktor budžeta.
Moć otpuštanja bio je jedan od alata koje bi koristili da bi to postigli. Slati su nalozi za otkaze, otpremnine ili prinudno odsustvo. Još jedan alat je bila kontrola troškova, što je značilo otkazivanje nepotrebnih ugovora.
Ubrzo se DOGE našao na udaru kritika zbog smanjenja finansiranja zdravlja veterana i drugih osjetljivih sektora. Tada se Trampov kabinet usprotivio jer ministri nisu željeli da Mask vodi njihove agencije, pa su krajem februara neki od njih počeli da ignorišu Maskov upitnik. Tramp je tada odlučio da se smanjenja DOGE-a mogu izvršiti samo u dogovoru sa ministrima, i to ne u tolikoj mjeri koliko je planirano.
Hiljade otpuštanja koja su do sada izdata, kao i, na primjer, raspuštanje USAID-a i Biroa za zaštitu finansijskih potrošača, mogli bi imati nepredviđene posljedice.
Misija DOGE-a je bila da poveća efikasnost, ne samo da smanji, ali Maskovi ciljevi za DOGE su zapravo propali. Trilion dolara je smanjen na 150 milijardi, a vjerovatno neće moći da postignu ni to.
"Ali čak i u neuspjehu se mogu naći lekcije. Budući predsjednik, poput Džej Di Vensa, koji dugo podržava ciljeve desničarskih aktivista da pročiste vladu i ima bliske veze sa tehnološkom desnicom, mogao bi da uči iz onoga što nije funkcionisalo sa DOGE-om, da isproba poboljšanu verziju 'DOGE 2.0' i da je zapravo implementira. I možda će, za godinu ili dvije, Trampu ponovo dosaditi i vratiti Maska sa novim moćima da ponovo počne da 'lomi stvari'", piše Voks.
(Index/MONDO)