Vojni analitičari smatraju da postoji jasan razlog zašto Vladimir Putin insistira na totalnoj demilitarizaciji Ukrajine.

Rat u Ukrajini je 24. februara ušao u 4. godinu, počelo je da se govori o primirju povratkom Donalda Trampa na vlast u Bijelu kuću u Vašingtonu nakon pauze od četiri godine, a kako piše "Atlantic Council", nije slučajno to što Rusija traži da Ukrajina bude skoro cijela demilitarizovana. Uslov ruskog predsjednika je da se NATO više ne širi na istok, odnosno da Ukrajina postane član Alijanse, ali to nije suština cilja Kremlja.
Vojno-politički analitičari smatraju da Vladimir Putin navodno planira da u nekom trenutku u budućnosti nastavi osvajanje Ukrajine. Rusija trenutno drži četiri oblasti koje je anektirala 2022. godine (Herson, Lugansk, Donjeck i Zaporožje), a još 2014. godine je anektirala poluostrvo Krim.
Ukrajina je imala određene vojne uspjehe u tim oblastima, ali nije uspjela da povrati i uspostavi kontrolu nad njima. Od prvog dana ruske invazije, odnosno "specijalne vojne operacije" kako rat u Ukrajini naziva Moskva, Putin je naglašavao kako je demilitarizacija Ukrajine jedan od ključnih ciljeva.
Nedavno su evropski lideri predložili da mirovne trupe iz Evrope i SAD-a budu u Ukrajini. Kremlj je to odmah katerogirički odbacio.
Šta je cilj Vladimira Putina?
Putinova verzija mira podrazumijeva razoružanu i bespomoćnu Ukrajinu, gotovo bez vojske. U takvoj situaciji, prema objašnjenjima analitičara, Ukrajina ne predstavlja nikakvu pretnju Ruskoj Federaciji.
U poslednje vrijeme, zbog zaokreta u spoljnoj politici Amerike prema Rusiji i Ukrajini, stvara se narativ da je NATO kriv za sukob na istoku Evrope. Ovakve izjave Trampa i njegovih najbližih saradnika su naišle na oduševljenje ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova.