Danas je održan samit u Londonu na kom je učestvovalo 19 lidera.

Danas je u Lankaster Hausu u Londonu održan samit o ratu u Ukrajini, na kojem je učestvovalo 19 svjetskih lidera. Među učesnicima su bili britanski premijer Kir Starmer, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, generalni sekretar NATO-a Mark Rute, francuski predsjednik Emanuel Makron, njemački kancelar Olaf Šolc, italijanska premijerka Đorđa Meloni, kanadski premijer Džastin Trudo, predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i drugi evropski lideri.
Nakon samita obratio se britanski premijer.
On je na konferenciji poručio da će Velika Britanija, Francuska i druge zemlje osmisliti plan za zaustavljanje borbi u Ukrajini - i predstaviti ga Sjedinjenim Američkim Državama.
Cilj današnjeg sastanka, kako ističe, bio je ujedinjenje evropskih saveznika iza ovog plana.
"Naša polazna tačka mora biti da Ukrajinu stavimo u najjaču moguću poziciju sada", rekao je Starmer.
On je najavio novi sporazum koji omogućava Ukrajini da iskoristi 1.6 milijardi funti britanskog izvoznog finansiranja za kupovinu još 5.000 raketa za protivvazdušnu odbranu.
Istakao je da će ovaj sporazum stvoriti nova radna mjesta u britanskom odbrambenom sektoru.
"Ovo će biti od ključnog značaja za zaštitu kritične infrastrukture i jačanje Ukrajine", dodao je Starmer.
"Ne prihvatam da su SAD nepouzdan saveznik"
Na pitanje novinara o događajima u Bijeloj kući u petak, kada su ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i bivši američki predsjednik Donald Tramp ušli u sukob, Starmer je odgovorio da "ne prihvata da su SAD nepouzdan saveznik".
Naglasio je da su Sjedinjene Države bile pouzdan partner decenijama i da to i dalje ostaju.
Više zemalja želi da bude dio mirovnog plana
Nekoliko zemalja danas je izrazilo želju da učestvuje u planu za obezbjeđivanje mira u Ukrajini, rekao je Starmer.
"Određeni broj zemalja danas je nagovijestio da želi da bude dio plana koji razvijamo. Ostavio bih njima da sami objave na koji način žele da doprinesu", pojasnio je britanski premijer.
Ovo sugeriše da neke zemlje nisu pokazale isti nivo interesovanja za učešće.
Na pitanje da li Velika Britanija osjeća veću odgovornost za obezbjeđivanje održivog mira u Evropi, Starmer je rekao da zemlja treba "da preuzme vodeću ulogu".
"To smo radili kroz istoriju kao nacija i moramo to ponovo da učinimo", dodao je.
Rusija ne može da diktira uslove mirovnog sporazuma
Starmer je upitan zašto vjeruje da će Rusija prihvatiti mirovni sporazum koji je kreirala Evropa, a u kojem ona nije učestvovala.
Starmer je odgovorio da će "Rusija morati da bude dio sporazuma, ali da ne može da diktira uslove".
"U suprotnom, nećemo postići nikakav napredak", dodao je.
Naglasio je i da, ako se sporazum postigne, mora biti odbranjen.
"Ono što smo vidjeli u prošlosti jeste prekid neprijateljstava bez ikakvih garancija, a Rusija je to redovno kršila. To je situacija koju moramo da izbjegnemo."
Podsjetimo, Samit se održava neposredno nakon sastanka Zelenskog sa Donaldom Trampom, na kojem je izbio diplomatski skandal.
Moskva je pomno pratila samit, a ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov danas se oglasio i istakao da su sve velike svjetske tragedije u poslednjih 500 godina potekle iz Evrope, dok je ranije za globalnu nestabilnost uglavnom optuživao SAD.