Ruski predsjednik za njima žali od raspada Sovjetskog Saveza, zbog toga je i ofanzivu usmjerio upravo na oblasti koje su bogate rijetkim mineralima, dok Tramp sada želi da ih iskoristi kao način za povraćaj novca koji je Amerika izdvojila za pomoć Ukrajini.

U lov na "ukrajinsko blago" ili rijetke minerale uključili su se i Vladimir Putin i Donald Tramp.
Ruski predsjednik za njima žali od raspada Sovjetskog Saveza, zbog toga je i ofanzivu usmjerio upravo na oblasti koje su bogate rijetkim mineralima, dok Tramp sada želi da ih iskoristi kao način za povraćaj novca koji je Amerika izdvojila za pomoć Ukrajini.
Tramp je želju za ukrajinskim metalima objelodanio svijetu praktično čim je ušao u Bijelu kuću. Nije tajna da novi predsjednik Amerike želi nazad novac koji je poslat Ukrajini, a čini se da je o ideji o mineralima dugo razmišljao.
On sada traži da Kijev potpiše sporazum kojim će Americi biti omogućen pristup rijetkim mineralima. Ono što jeste poznato je da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski prvo oklijevao, što je razbijesnilo Vašington. Ali, na kraju je pristao i sporazum će možda biti potpisan u petak.
Zelenski odbio da potpiše sporazum, Tramp pobijesnio
Naime, sporazum su zvaničnici Bijele kuće brzo formulisali i on je poslat Kijevu. Iako je Zelenski u početku isticao da je spreman na dogovor i čak u svom Planu pobjede pomenuo rijetke minerale Ukrajine, među kojima je i kritični mineral litijum, kao prednost za pregovore, u dokumentu Vašingtona piše nešto što ga je uznemirilo.
Konkretno, do pregovora na ovu temu došlo je tokom Minhenske bezbjednosne konferencije, kada se Zelenski sastao sa potpredsjednikom Amerike Džej Di Vensom i državnim sekretarom Markom Rubijom. Po povratku u Kijev, Zelenski je rekao da se još radi na finalnim detaljima sporazuma.
Tada je iz Vašingtona pokrenuta rafalna paljba. Tramp je za Zelenskog rekao da je diktator bez izbora i da mu je zemlja razbijena. Drugi američki zvaničnici slijedili su ovaj primjer i ubrzo je stvoren narativ da je rat mogao biti spriječen, da je Ukrajina na početku pristala na dogovor sa Rusijom.
Onda smo saznali o čemu se zapravo radi - Zelenski je odbio da potpiše sporazum o rijetkim mineralima, a Tramp je pobijesnio.
Državni sekretar SAD Marko Rubio je u jednom intervjuu otkrio šta je iznerviralo šefa Bijele kuće.
Under Trump’s Ukraine deal, the US will take a large financial stake in Ukraine’s oil, gas, critical minerals, and infrastructure.
— Nicholas J. Fuentes (@NickJFuentes)February 26, 2025
But half of Ukraine’s lithium, gas, and ports are in Russian occupied territory. This deal drags the US further into Ukraine. Not good!pic.twitter.com/by8xuiPSAs
"Potpredsjednik Vens i ja smo razgovarali sa Zelenskim u Minhenu o sporazumu, on je rekao da je sve u redu, ali da to mora da odobri ukrajinski parlament. Mi smo se složili i tako smo se rastali. Posle smo čuli da Zelenski u intervjuima priča da nije mogao da potpiše taj dokument, da je potrebna dorada i slično..." rekao je Rubio, dok je Vens potvrdio njegove navode.
U svoju odbranu, Zelenski je poručio: "Ne mogu da prodam Ukrajinu" i tako nagovijestio šta su ključne tačke sporazuma sa Vašingtonom. Ukrajinski predsednik je naposletku popustio, a sporazum Kijeva i Vašingtona o eksploataciji mineralnih resursa je postignut.
Da "nema ništa protiv" ovog dogovora Ukrajine i Amerike, sada je potvrdio i Vladimir Putin, čije trupe kontrolišu neka područja na kojima se nalazišta rijetkih minerala u Ukrajini nalaze. Ne samo da je spreman na razgovor sa Trampom o ruskim nalazištima, već mu nudi i ona sa okupirane teritorije Ukrajine.
Područje koje geolozi nazivaju "ukrajinski štit" nalazi se u središnjem dijelu Ukrajine i prostire se od sjeverne granice sa Bjelorusijom do obala Azovskog mora.
U drevnim stenama nalaze se naslage litijuma. Prema pojedinim procjenama, oko 820 kvadratnih kilometara litijuma je otkriveno u Ukrajini, od čega je moguće dobiti do 500.000 tona traženog metala.
Ukrajina ima četiri značajna nalazišta litijuma, a dva se nalaze na području koje je okupirala Rusija:
Ševčenko nalazište (Donjecka oblast) - Jedno od najvećih nalazišta litijuma u Ukrajini, nalazi se u središtu žestokih borbi Rusije i Ukrajine, ali je pod kontrolom snaga Moskve.
Kruta Balka nalazište (Donjecka oblast) - Ruralno naselje u Donjecku, do početka invazije na Ukrajinu 2022. godine, Kruta Balka je bila jedini lokalitet u Donjeckom okrugu pod barem djelimičnom kontrolom ukrajinske vojske , ali je sada kontroliše Moskva.
Polohivsko nalazište (Kirovogradska oblast) – Veliko ležište rude litijuma, koje se smatra jednim od najperspektivnijih za eksploataciju.
Dobra nalazište (Kirovogradska oblast) – Još jedno važno nalazište u centralnoj Ukrajini sa visokom koncentracijom litijuma.