Zelenski je najavio plan koji se sada ostvaruje.
Krajem 2023. godine ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski najavio je ambiciju nezapamćenu u istoriji ratovanja: Ukrajina će obezbijediti milion FPV dronova u narednoj kalendarskoj godini. Ovo saopštenje, koje je uslijedilo nakon razočaranja na bojnom polju i kašnjenja u isporuci američkog oružja, gurnulo je ovu neobičnu novu klasu oružja u prvi plan ukrajinskih napora za opstanak i usput reformisalo moderno ratovanje.
Dronovi su godinama isprepleteni sa modernim oružanim sukobom prije nego što je ruski predsjednik Vladimir Putin poslao mehanizovane divizije preko ukrajinskih granica 2022. Ali nijedan prethodni sukob nije uključivao tako intenzivnu upotrebu bespilotnih letjelica u toliko oblika ili u tolikom broju uloga, piše "The New York Times".
Ukrajinski štab je kombinovao neophodnost sa računicom. Nakon što je Ukrajina prigušila rusko napredovanje i borbe su se preselile u rovove, taktičari su shvatili destruktivne kvalitete i ekonomske prednosti dronova. Dronovi koštaju mnogo manje od drugih oružja iste snage ili dometa i smanjuju rizik za one koji ih koriste. Kada su upareni sa mobilnim internet ruterima i aplikacijama za bezbjednu komunikaciju, oni su nevjerovatno brzi i precizni.
Od minijaturnih letjelica do brutalnog oružja
Ukrajinska upotreba manjih naoružanih dronova počela je kao minijaturni hobi avion, koji se prodaje za rekreativnu upotrebu i fotografisanje iz vazduha, a dostupan je civilnim kupcima širom svijeta. U početku je Ukrajina uglavnom koristila modele linije Mavic. Napravljene od strane kineske kompanije DJI, potiču od radio-kontrolisanih igračaka dronova prethodnih generacija, ali su poboljšane tehničkim supermoćima digitalnog doba: male kamere, GPS senzori, aplikacije za letove koje se lako uče i litijum-jonski koji se mogu puniti baterije.
Robusni i relativno jeftini, težili su manje od kilograma i upareni sa civilnim laptopima i tabletima učinili su ih pogodnim za borbenu upotrebu. Važna je bila i njihova minijaturizacija. Za razliku od mnogih dronova sa fiksnim krilima, ove bespilotne letjelice mogu da se drže iz ruke i lansiraju sa bilo kog mjesta.
Uz borce u Siriji i Iraku, među pionirima su bili i Ukrajinci. Nekoliko posada je koristilo kvadrokoptere u ratu protiv separatista u istočnoj Ukrajini 2014. Nakon što je Rusija izvršila invaziju 2022. godine, ukrajinske jedinice su brzo nabavile dronove za izviđanje, koordinaciju vatrene podrške i bacanje bombi.
Među njima je bila i jedinica koju je vodio mladi komandant Jurij Fedorenko. U aprilu 2022, izviđač koji je radio u filmskoj industriji prije rata pridružio se jedinici i sa sobom doveo svoj dron Mavic. Nije bio upoznat sa kvadrokopterima, Fedorenko ga je posmatrao kako lansira tajanstvenu malu napravu, a zatim se začudio dok je lebdjela nad ruskim jedinicama i vraćala informacije za kojima je žudio. Uz pomoć drona, Fedorenko je ubrzo organizovao da ukrajinska artiljerija pogodi rusko mjesto za dopunu goriva. Nakon što je vidio neprijatelje kroz digitalno oko jeftinog kvadrokoptera, shvatio je da standardno lično oružje nije dovoljno.
Oružje kakvo svijet nikada nije vidio
Ruski vojnici su takođe vidjeli vrednost dronova Mavic. Kako je njihov obim upotrebe rastao, Ukrajina je počela da eksperimentiše sa drugom klasom maloprodajnih kvadkoptera: FPV dronovima. Njima su upravljali piloti koji su nosili naočare i prikazivali video prenos uživo. Brzi, moćni i jeftiniji od Mavica, privukli su pažnju sredinom 2022.
Ukrajina je tako počela da koristi oružje drugačije od svega što su svjetske armije vidjele ranije. FPV bespilotne letjelice kombinovale su snagu protivtenkovskih projektila, domet minobacača i preciznost snajperske vatre, ali sa dodatnom karakteristikom - agilnošću iz vazduha. Sada su imali oružje koje je moglo da leti horizontalno ili vertikalno, da mijenja brzinu ili pravac, da se zaustavi u vazduhu, da zaobiđe uglove i da se provuče kroz prozore i druge otvore. Ako bi FPV dron preletio metu, što bi bilo promašaj za bilo koje drugo oružje, mogao bi da se okrene i pokuša ponovo. I sve to dok je emitovao snimak svoje uspaničene žrtve.
FPV dronovi nisu savršeni. Kao i druge letjelice, mogu biti prizemljeni zbog vremenskih prilika. Letjeli su jedan po jedan sa nekoliko minuta između rafala, nisu bili sposobni za brzu vatru. Ali kada su se pojavili u velikim razmjerama, zaustavili su ruske mehanizovane napade, eksplodirali u rovovima, pronašli artiljeriju i vozila za snabdevanje iza neprijateljskih linija.
Ovi dronovi pomogli su Ukrajini da zadrži Bahmut do sredine 2023. godine, nanijevši velike gubitke ruskim napadačima. Samo u Fedorenkovoj jedinici dronovi su ubili 210 plaćenika privatne vojne kompanije Vagner, ranili još 360, a uništili 23 samohodne haubice i drugu tešku opremu.
Ukrajinski dronovi uništili 90 odsto ruske opreme
Sve što je bilo potrebno za proboj FPV-a bilo je da javnost i političari prihvate ovu inovaciju. To se dogodilo u mjesecima nakon opsade, kada je Sergej Sternenko, mladi ukrajinski advokat, istaknuti Jutjuber i strastveni zagovornik dronova, posetio brigadu ukrajinskih vojnika na odmoru.
Tamo je čuo da je cijela brigada mogla da ispali samo 11 artiljerijskih granata dnevno na neprijatelja. Sternenko je prikupio novac za snabdevanje jedinica FPV dronovima. Tražio je povratnu informaciju o tome kako rade. Ono što je čuo bilo je takođe šokantno. Nedostatak artiljerijskog granatiranja primorao je Ukrajinu da dronove kamikaze učini svojim primarnim odbrambenim oružjem.
"Shvatio sam da je 90 odsto ruske opreme uništeno ukrajinskim dronom", rekao je Sternenko.
Opstanak zemlje, vjerovao je, počeo je da zavisi od dronova. Sternenko je vidio snimak postavio na Jutjub pred svojih skoro dva miliona pretplatnika.
"Neću da iznosim konkretne brojke, da vas ne bacim u depresiju, ali ću reći ovo: imamo vrlo malo artiljerijskih granata. A kada kažem 'vrlo malo', mislim na kritična područja gdje su one najpotrebnije, gdje neprijatelj izvodi aktivne napade", rekao je Sternenko.
Četiri miliona dronova godišnje
Nakon što je opisao efikasnost FPV dronova i relativne troškove (320 do 600 dolara po dronu i 3.200 dolara ili više za artiljerijsku granatu), iznio je svoju analizu:
"Na mnogim mjestima našu odbranu drže samo ovi dronovi."
On je upozorio da Rusija kopira uspjeh Ukrajine, postavlja sopstvene FPV bespilotne letjelice i da bi uskoro mogla da pretekne Ukrajinu u njihovoj upotrebi.
"Želim da iskoristim ovu priliku da se javno obratim ministru odbrane i predsjedniku Ukrajine. Molim vas da pitanje nabavke FPV dronova bude prioritet. FPV dronovi će odrediti sudbinu Ukrajine. Ko god pobjedi u trci dronova pobjediće u ovom ratu", objasnio je Sternenko.
U roku od dva sata pozvali su ga visoki zvaničnici.
Do prošle jeseni Ukrajina je imala novi rod oružanih snaga posvećen isključivo bespilotnom oružju, a Fedorenkova četa je narasla na bataljon od 500 vojnika. U oktobru je Zelenski najavio da je Ukrajina dostigla svoj cilj od milion dronova nekoliko mjeseci prije roka i da bi sada mogla da proizvodi čak četiri miliona dronova godišnje.
(Index/MONDO/Nevena Davidović)