Najsiromašnija država u Evropi ostaje bez ruskog gasa već od 1. januara.
Od 1. januara "Gazprom" će prekinuti isporuku gasa Moldaviji zbog duga "Moldovagaza", saopštila je ruska kompanija na svom Telegram kanalu.
"Na osnovu odredbi ugovora i primenjivih normi ruskog zakonodavstva, PJSC 'Gazprom' od 8:00 po moskovskom vremenu 1. januara 2025. godine uvodi ograničenje isporuka prirodnog gasa u Moldaviju do nule kubnih metara dnevno", navodi se u objavi.
"Gazprom" je objasnio da je, zbog odbijanja moldavske strane da reguliše dug za isporuke gasa, uputio "Moldovagazu" obavještenje u kojem podsjeća da moldavska strana ne izmiruje redovno svoje obaveze prema ugovoru, što predstavlja ozbiljno kršenje njegovih uslova. Ograničenje će trajati dok "Gazprom" ne obavesti "Moldovagaz" o drugačijem rješenju.
Kompanija je naglasila da zadržava sva prava, uključujući pravo na jednostrano raskidanje ugovora i pravo da od "Moldovagaza" traži naknadu svih šteta i plaćanje kazni zbog neizvršenja obaveza iz ugovora.
U oktobru 2021. godine "Gazprom" i "Moldovagaz" su nakon dugih pregovora potpisali novi petogodišnji ugovor. Ruska kompanija je tada izjavila da je sporazum sklopljen praktično pod uslovima moldavske strane, ali uz obaveznu stoprocentnu uplatu tekućih plaćanja i sprovođenje revizije duga "Moldovagaza".
Ugovor je i dalje na snazi, ali su isporuke ograničene na 5,7 miliona kubnih metara. Ovaj gas se šalje u Pridnestrovlje u zamjenu za električnu energiju, dok Moldavija koristi gorivo iz rezervi ili ga kupuje putem kompanije Energocom na spot tržištu.
U septembru 2023. godine, ministar energetike Moldavije Viktor Parlikov predstavio je rezultate revizije duga "Moldovagaza" prema "Gazpromu", koji je iznosio 709 miliona dolara. Od tog iznosa, 276 miliona, prema njegovim riječima, nisu bila dokumentovano potvrđena ni od strane "Moldovagaza", ni od strane "Gazproma", dok još 400 miliona ne podležu naplati zbog isteka roka zastarjelosti.
Kišinjev je predložio da plati "Gazpromu" samo 8,6 miliona dolara. Ruska kompanija nije se složila sa ovim i izjavila da je revizija sprovedena jednostrano i ne može uticati na opravdanost duga.
Takođe, 31. decembra ističe ugovor o tranzitu ruskog gasa kroz Ukrajinu ka Evropi. I u Moskvi i u Kijevu su izjavljivali da neće biti produžen. Kako su saopštile vlasti Moldavije, "Gazprom" je predložio Kišinjevu da sam pregovara o tome. Moldavsko Ministarstvo energetike saopštilo je da će tražiti alternativne načine snabdijevanja, uključujući Tansbalkanski koridor. Od 16. decembra u Moldaviji je uveden režim vanrednog stanja u energetici.
(MONDO/RIA Novosti)