Nijedan drugi član njemačke vlade nikada nije bio tako jasan i direktan u vezi sa slanjem vojnika u Ukrajinu.
Njemački mediji, ali i građani, pitaju se da li će Berlin poslati svoje vojnike u Ukrajinu posle najnovije izjave njemačke
ministarke spoljnih poslova Analene Berbok. Ministarka je na sastanku NATO u Briselu spomenula međunarodno prisustvo koje će obezbijediti prekid vatre, piše Bild.
"Samo mi Evropljani možemo da zaštitimo mir. To znači da članice EU moraju da pošalju vojnike, uključujući i Njemačku", odgovorila je Berbok na pitanje šta podrazumijeva pod međunarodnim prisustvom.
Nijedan drugi član njemačke vlade nikada nije bio tako jasan i direktan u vezi sa slanjem vojnika u Ukrajinu. Ova brza promjena njemačke spoljne politike posljedica je Trampove pobjede na predsjedničkim izborima.
"Zapadne bezbjednosne snage su te koje će obezbijediti prekid vatre i spriječiti nove napade Kremlja", rekao je Tramp.
Vašington je rekao da neće slati svoje trupe u Ukrajinu i da bi Britanci, Njemci i Francuzi trebali da uspostave demilitarizovanu zonu između Ukrajine i Rusije.
"Nećemo slati Amerikance da obezbijede mir u Ukrajini. A ni to nećemo platiti. To bi trebalo da urade Poljaci, Njemci, Britanci i Francuzi", rekao je Trampov savjetnik posle izbora u SAD.
Fajnenšel tajms je objavio da Tramp planira da uspostavi zonu razgraničenja po uzoru na Južnu i Sjevernu Koreju. Upravo tu bi se slali njemački vojnici. Njemačka ministarka nije jedina koja razmišlja o slanju njemačkih vojnika u Ukrajinu.
"Njemačka mora da se pripremi za mogućnost demilitarizovane zone koju će na kraju obezbijediti Evropljani. To bi za nas bio potpuno novi izazov", rekao je političar Markus Seder.
Njemačka je do sada poslala ogromnih 1,20 milijardi evra pomoći Ukrajini. Berlin je poslao veliku količinu teškog naoružanja, uključujući tenkove Leopard. Takođe su poslali protivvazdušne sisteme IRIS-T i oklopna vozila kao podršku ukrajinskim oružanim snagama.