Bajden pred odlazak planira da pošalje novi paket vojne pomoći Ukrajini.
Administracija američkog predsjednika Bajdena priprema paket naoružanja za Ukrajinu vredan 725 miliona dolara, izjavila su dva američka zvaničnika, dok odlazeći predsjednik nastoji da ojača vladu u Kijevu prije nego što napusti funkciju u januaru.
Prema zvaničniku koji je upoznat sa planom, Bajdenova administracija planira da obezbijedi razne protivtenkovske sisteme iz američkih zaliha kako bi zaustavila napredovanje ruskih trupa, uključujući mine, dronove, rakete Stinger i municiju za raketni sistem HIMARS, prenio je Rojters. .
Očekuje se da će paket takođe uključiti kasetnu municiju koja se obično nalazi u raketama vođenih višestrukih lansiranja (GMLRS) koje ispaljuju HIMARS lanseri, navodi se u obavještenju koje je Rojters vidio.
Jačanje pozicije Kijeva pred dolazak Trampa
Zvanično obavještenje o paketu oružja Kongresu moglo bi da stigne već u ponedeljak, rekao je jedan zvaničnik. Sadržaj i veličina paketa bi mogli da se promijene u narednim danima prije Bajdenovog očekivanog potpisa.
Ovo predstavlja značajan porast u odnosu na nedavnu upotrebu tzv. predsjedničke uprave za povlačenje (PDA), koja SAD-u omogućuje da koristi trenutne zalihe oružja za pomoć saveznicima u hitnim situacijama.
Nedavne PDA najave su se kretale od 125 miliona do 250 miliona dolara. Procjenjuje se da Bajden ima 4 do 5 milijardi dolara u PDA koji je već odobrio Kongres, a očekuje se da će biti iskorišćeno prije nego što novoizabrani republikanski predsjednik Donald Tramp preuzme dužnost 20. januara.
Sjedinjene Države decenijama nisu izvozile nagazne mine, a njihova upotreba je kontroverzna zbog potencijalne štete za civile. Iako je više od 160 zemalja potpisalo sporazum o zabrani njihove upotrebe, Kijev ih traži otkako je Rusija započela svoju invaziju početkom 2022. godine, s obzirom da ih ruske snage koriste na linijama fronta.
Protivpešadijske mine
Mine koje bi se slale u Ukrajinu su "nestalne" mine, sa sistemom napajanja koji traje samo kratko. To znači da, za razliku od starijih mina, oni ne bi ostali u zemlji i dugoročno ugrožavali civile.
Prema analitičarima i ratnim blogerima, ruske snage u Ukrajini trenutno napreduju najbržim tempom od početka invazije 2022. godine i zauzele su oblast upola manju od Londona tokom prošlog mjeseca.
Sjedinjene Države očekuju da Ukrajina koristi mine na svojoj teritoriji, iako su se obavezale da ih neće koristiti u oblastima naseljenim sopstvenim civilima.
Tramp je u srijedu imenovao Kita Keloga, penzionisanog general-potpukovnika koji mu je predstavio plan za okončanje rata u Ukrajini, za svog specijalnog izaslanika za sukob. Brz završetak rata u Ukrajini bilo je jedno od Trampovih glavnih predizbornih obećanja, iako je izbjegavao da razgovara o tome kako će to uraditi.
(Index/MONDO/Nevena Davidović)