Bijela kuća je dala zeleno svijetlo za planove američkih privatnih odbrambenih kompanija da pošalju svoje civilne zaposlene u Ukrajinu kako bi pomogli u održavanju oružja koje su Ukrajini dale SAD.
Administracija odlazećeg američkog predsjednika Džoa Bajdena, piše Njujork tajms, ukinula je ograničenja američkim privatnim odbrambenim kompanijama, koje bi sada mogle da šalju svoje zaposlene da pomažu u održavanju američkog oružja u Ukrajini.
Prema neimenovanim zvaničnicima Pentagona, Bijela kuća je dala zeleno svijetlo za planove američkih privatnih odbrambenih kompanija da pošalju svoje civilne zaposlene u Ukrajinu kako bi pomogli u održavanju oružja koje su Ukrajini dale SAD.
Kako dalje pišu, ograničenja su ukinuta negdje ovog mjeseca. Zaposleni u američkim privatnim kompanijama radili bi daleko od linija fronta kako bi pomogli u održavanju i popravci oružja kao što su borbeni avioni F-16 i sistemi protivvazdušne odbrane Patriot. Oni neće biti angažovani u borbi.
List je, pozivajući se na neimenovanog zvaničnika Pentagona, rekao da Pentagon "prikuplja ponude od manjeg broja kompanija". Dodaje se da Bajdenova administracija namjerava da potpiše sporazum prije nego što se Donald Tramp vrati u Bijelu kuću u januaru.
Još se ne zna da li je to realno, jer takvi tenderi obično traju četiri do devet mjeseci. List piše i da neke američke odbrambene kompanije već imaju zaposlene u Ukrajini koji pomažu u ispunjavanju postojećih ugovora u saradnji sa ukrajinskom vladom.
Značajna promjena u politici Vašingtona
Odluka je označila značajnu promjenu u politici Vašingtona. U junu je neimenovani zvaničnik rekao za CNN da su u toku razgovori o angažovanju američkih privatnih odbrambenih firmi, ali da nikakvi predlozi nisu podnijeti niti dogovoreni sa predsjednikom Bajdenom.
Zvaničnik administracije rekao je tada za CNN: "Nismo donijeli nikakve odluke i bilo kakva diskusija o tome je preuranjena". Izvršna vlast je tada saopštila da se Bajden čvrsto protivi bilo kakvoj ideji o slanju američkih vojnika u Ukrajinu.
SAD su povukle svo svoje osoblje uključeno u obuku ili drugu podršku ukrajinskim snagama prije ruske invazije krajem februara 2022. godine. Od tada, Vašington se potrudio da jasno stavi do znanja da američka vojska i drugi zvanični predstavnici američke odbrambene industrije nisu direktno uključene u borbene operacije.
Rezultat američke uzdržanosti bio je da je svaka oštećena američka vojna oprema morala biti prebačena u Poljsku, Rumuniju ili drugu zemlju NATO-a na popravku.