Istraživači iz Nase poručuju da će Sahara sve češće biti poplavljena.
Jedno od najsušnijih područja na planeti, pustinja Sahara, zadnjih dana je jedna od jačih zanimljivosti u svijetu. Naime, nedavni satelitski snimci su u svijet poslali drugačiju sliku od onoga što važi za pustinjska područja. Na nevjerovatnim slikama Nase vidi se jezero koje se formiralo usred pustinje.
Saharska pustinja je ove godine pogođena velikim kišama koje su i klimatologe „iznenadile i šokirale”. Sve to je snimio Nasin satelit za posmatranje Zemlje „Landsat 9”, koji je uvijek dežuran i redovno šalje slike naše planete.
Jezero se nalazi duž planinskog lanca Ugarta i otiče u dolinu Saura, odnosno rijeku Vadi koja teče sa jugoistoka države.
Pretpostavke stručnjaka su da će jezero „nestati” za nekoliko nedjelja. Voda je neupotrebljiva, a zelene boje je zbog algi, koje inače ispuštaju toksine koji su štetni za ljude.
In the Sahara Desert, ephemeral lakes like Sebkha el Melah can transform the dry landscape after heavy rainfall. ️#Landsatdata enable scientists to study these lakes for clues about past & possible future greening of the region in a changing climate.https://t.co/c6k8dkfb5Gpic.twitter.com/l09d6C7M70
— NASA Landsat (@NASA_Landsat)October 23, 2024
S obzirom na to da globalne temperature na našoj planeti sve više rastu, istraživači iz Nase poručuju da će Sahara sve češće biti poplavljena.
Pustinja Sahara je najveći izvor prašine u vazduhu na Zemlji, a čestice mogu da putuju na hiljade kilometara. Od kasnog proljeća do rane jeseni, uobičajeno je da suvi, prašnjavi saharski vazduh nosi čestice na zapad preko Atlantskog okeana visoko u atmosferu. Ove čestice prašine mogu uticati na padavine i formiranje tropskih ciklona u sjevernom Atlantiku, a često se i kod nas u narodu pomenu kada naiđe "crvena" kiša.
Ono što ovu vijest čini posebnom naučnicima, ali i javnosti je činjenica da jezera vrlo rijetko nastaju u pustinjama.