U nedelju se održavaju parlamentarni izbori u Austriji
Ovo su najvažniji izbori u Evropi ove godine za koje možda niste ni čuli, pošto je u 2024. već viđena prava navala "najvažnijih izbora" poput neizvjesnog ishoda glasanja u Francuskoj.
To ocjenjuje Politiko koji navodi da u nedelju Austrijanci izlaze na birališta na odlučujuće izbore na kojima bi mogla da pobijedi Slobodarska partija Austrije (FPÖ), koju briselski sajt naziva neofašističkom strankom koju su 50-ih godina prošlog ijveka osnovali bivši oficiri SS.
Poslednje ankete pred glasanje ukazuju da je FPÖ u blagoj prednosti u odnosu na Austrijsku narodnu partiju (ÖVP) kancelara Karla Nehamera.
Ispitanici daju 27 odsto podrške FPÖ koju vodi Herbert Kikl, bivši ministar policije, dok ÖVP podržava 25 odsti anketiranih.
Politiko navodi da Austrija, iako je zemlja skromne veličine sa svega devet miliona stanovnika, igra u odnosu na to neproporcionalnu ulogu u Evropi kada je u pitanju trgovina i migracije.
Navodi se da će ratoborni stav vođstva FPÖ prema Briselu i flertovanje s idejom izlaska Austrije iz EU po ugledu na Bregzit (Öxit) svakako dovesti do još većih tenzija između Unije i Beča.
Briselski sajt kao ono što najviše zabrinjava navodi to što bi pobjeda FPÖ uspostavila populistički, Rusiji naklonjen, centralnoevropski blok zemalja koji se pruža od Slovačke i Mađarske do austrijske granice sa Švajcarskom, koji će olakšati posao ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu u siejanju nezadovoljstva u srcu Evrope.
Britanski list Gardijan navodi da bi pobjeda ultradesničarske FPÖ na izborima bio prvi takav trijumf u posleratnoj istoriji Austrije, ali da ova stranke vjerovatno neće odmah obezbijediti većinu u Nacionalratu u kojem sjede 183 poslanika, pa će morati da pronađe koalicionog partnera za formiranje vlade.
Navodi se da to neće biti lako i podsjeća da je FPÖ prvi put u neku austrijsku vladu ušao 2000. godine, što je odmah izazvalo velike proteste i sankcije iz Brisela.
Ukoliko Kiklova stranka ipak uspije da formira vladu pridružiće se nekolicini ultradesničarskih partija koje već drže vlast u EU, uključujući Italiju i Holandiju.
Iako je Nehamer odbio mogućnost ulaska njegove umjereno desne stranke ÖVP u vladu koju bi vodio Kikl, kojeg smatra previše radikalnim, koalicija bi bila moguća ako bi lider FPÖ pristao da neko drugi bude kancelar, kao što je to ranije ove godine učinio holandski ultradesničarski lider Gert Vilders.
Kikl se za sada nije izjašnjavao o toj opciji.
AP navodi da se FPÖ nadi istorijskoj izbornoj pobjedi u Austriji, da Kikl, koji je na čelu te stranke od 2021, želi da postane novi kancelar.
Američka agencija podsjeća da je Kikl tokom kampanje koristio izraz "Narodni kancelar" (Volkskanzler), što je termin kojim su nacisti opisivali Adolfa Hitlera 30-ih godina prošlog vijeka.
Navodi se da je Kikl odbijao ta poređenja sa Hitlerom.