Stranka italijanske premijerke osvojila je najveći broj glasova na izborima za Evropski parlament.
Premijerka Italije Đorđa Meloni je veliki pobjednik izbora za Evropski parlament (EP). Kako je njena stranka Braća Italije osvojila najveći broj glasova, ona je postala zvijezda Evrope, za razliku od francuskog predsjednika Emanuela Makrona i njemačkog kancelara Olafa Šolca. Meloni sada učestvuje i u odluci o predsjedniku Evropske komisije (EK), zbog čega je Ursula fon der Lajen više puta pokušavala da joj se približi. Čini se, bezuspješno.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni izjavila je njena stranka "Braća Italije" (FDI) na izborima za Evropski parlament potvrđena kao vodeća italijanska stranka jer je postigla još bolje rezultate nego na prethodnim izborima.
Pobjeda desničara
Meloni je u navodima na mreži X objavila svoju fotografiju na kojoj prstima pokazuje slovo "V", ukazujući na italijansku riječ za pobjedu (vittoria). Stranka "Braća Italije" osvojila je 28,85 odsto glasova na izborima za EP, dok je na drugom mjestu ljevičarska opoziciona Demokratska partija (PD) sa 24,04 odsto, prema podacima ministarstva unutrašnjih poslova. "Pokret 5 zvjezdica" osvojio je 9,91 odsto glasova, a stranka "Napred Italijo" 9,72 odsto glasova. Krajnja desničarska Liga Matea Salvinija osvojila je 9,14 odsto glasova.
Ovo znači da upravo Đorđa Meloni ima sve veći uticaj u EU, pa i da se pita kada je riječ o novom mandatu Ursule fon der Lajen na čelu Evropske komisije. I upravo tu leži ucjenjivački potencijal italijanske premijerke.
Od ljubavi do mržnje
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen provela je godinu dana "udvarajući" se desničarskoj premijerki Italije Đorđi Meloni, kao potencijalnom partneru na evropskoj sceni. Šefica Evropske komisije provela je dosta vremena u Italiji. Fon der Lajen i Meloni su zajednički nadgledale ulaznu tačku za migrante u Italiji, a čelnici Unije i te kako su slušali kada je Meloni razgovarala o svojoj proširenoj političkoj strategiji na afričkom kontinentu u Rimu.
"To je bio klasičan primjer držanja svojih prijatelja i potencijalnih neprijatelja bliže", rekao je za Politiko jedan zvaničnik EU, koji je želio da ostane anoniman.
Veza između Meloni i Fon der Lajen, je, međutim, daleko od stabilne. Ona je praktično postala politička obaveza za Fon der Lajen u potrazi za drugim mandatom na čelu EK. Za Fon der Lajen, ulozi su posebno visoki.
"Radi se o preživljavanju, dok za Meloni to nije od vitalnog značaja. Ona će nakon toga i dalje biti premijer", rekao je jedan zvaničnik EU za Politiko.
Fon der Lajen nije isključila saradnju sa ECR-om, koji uključuje Braću Italije Đorđe Meloni nakon izbora, iako je istakla da će prvo razgovarati sa socijaldemokratama i liberalima. Socijalisti i liberali, koji su deo ranije koalicije Fon der Lajen u Briselu, sve više je napadaju zbog ove potencijalne saradnje. Toliko da su zaprijetili da je neće podržati u drugom mandatu ako ona odluči da sarađuje sa Meloni ili ECR.
Meloni, s druge strane, pokušava da zadrži svoju bazu srećnom bez napada na Fon der Lajen. Ona je posle nedavno održanih evropskih izbora postala jedan od najbitnijih igrača u EU i učvrstila je svoju poziciju u odnosu na Šolca i Makrona, koji su doživjeli poraz.
(Ne)očekivan odgovor
Međutim, jedna njena rečenica predstavlja nov udarac za Fon der Lajen. Ona je izjavila da je suviše rano da odgovori na pitanje o drugom mandatu za predsjednicu Evropske komisije Ursule fon der Lajen.
"Još uvijek prikupljamo podatke da bismo razumjeli većinu, ali i dalje postoji većina koja je podržavala Ursulu, ali stranke koje nisu dio ove većine takođe rastu", rekla je Meloni govoreći za italijanski radio RTL o rezultatima izbora za Evropski parlament (EP).
Ona je dodala da rezultati na izborima pokazuju zahtjev građana da EU više obrati pažnju na desnicu i da će Italija imati ključnu ulogu u Evropi. Meloni je ocijenila da je izborni uspjeh Marin Le Pen u Francuskoj veoma važan i da ukazuje na dešavanja u Francuskoj i ostalim evropskim državama.
Govoreći o niskoj izlaznosti na izborima za EP, Meloni je kazala da građani posmatraju EU kao udaljenu.
"Mislim da nam je potrebna Evropa koja je više sposobna da sluša svoje građane, da im manje zadire u živote, ali koja se nosi sa velikim pitanjima koja spadaju u njene nadležnosti", napomenula je Meloni.