Izraelci su objavili na društvenoj mreži X (bivši Tviter) snimak sinoćnjeg raketnog napada iz Libana.
,,Ovo je salva od 30 raketa ispaljenih iz Libana na Kirijat Šmonu u sjevernom Izraelu ranije večeras", objavljeno je na zvaničnom nalogu države Izrael.
,,Gvozdena kupola presrela ih je oko trećine. Preduzećemo sve neophodne mjere da zaštitimo Izraelce", navodi se u objavi.
This is a barrage of 30 rockets being fired from Lebanon at Kiryat Shmona in northern Israel, earlier tonight.
— Israel ישראל (@Israel)March 5, 2024
Thankfully, the Iron Dome intercepted a third of these rockets.
We will take every measure necessary to protect Israelis.pic.twitter.com/1c5aXy2Yht
Sistem je prvi put korišćen 2011. godine. Dizajniran je da zaustavi rakete i artiljeriju kratkog dometa poput onih ispaljenih iz Gaze.
Oslanja se na sistem radara i analize kako bi utvrdio da li dolazna raketa predstavlja prijetnju, i ispaljuje raketu presretača samo ako je nadolazeći projektil usmjeren ka naseljenom području ili važnom objektu.
This is what intercepting dozens of#Hezbollahrockets looks like. It’s not bulletproof, but it for sure helps. Just insane. This is almost a daily routine up northpic.twitter.com/aghDP5v4xd
— Nadav Pollak (@NadavPollak)March 5, 2024
Vertikalno ispaljene rakete iz mobilnih jedinica ili sa statičkog lansirnog mjesta su dizajnirani da detoniraju nadolazeću raketu proizvodeći eksplozije na nebu.
Odbrambeni sistem protivvazdušne i rakete "Gvozdena kupola" razvila je izraelska odbrambena kompanija Rafael, a naručila ga je izraelska vlada, koja je prvobitno finansirala njegov razvoj i postavljanje prva dva sistema.
SAD su dale 2,6 milijardi dolara projektu "Gvozdena kupola" od njegovog raspoređivanja 2011. godine, omogućavajući proizvodnju dodatnih sistema presretača i projektila. Rafael i američki Rejtion zajedno proizvode komponente za rakete presretače za SAD, koje imaju dva sistema Gvozdena kupola.