Audio snimak nekoliko njemačkih oficira je najvjerovatnije presretnut, a objavila ga je Margarita Simonjan.
Na narednom sastanku ruske Državne dume razgovaraće se o snimku koji, prema tvrdnjama Moskve, pruža uvid u razgovor visokih njemačkih oficira o napadu na Krimski most, najavio je predsjednik Donjeg doma ruskog parlamenta Vjačeslav Volodin.
"Nakon što se poslanici okupe 11. marta, razgovaraćemo o ovom pitanju na sjednici Državne dume", rekao je Volodin, prenosi ruska državna agencija Tass. Predsjednik Dume takođe smatra ispravnim da "pošalje zahtjev za istragu Bundestagu".
On tvrdi da "činjenica to što je razgovor objavljen obavezuje njemačko rukovodstvo da pruži objašnjenje". On je precizirao da zvanični Berlin mora da objasni "kojom se njemačkom odlukom rukovodilo osoblje Bundesvera kada se razgovara o udarima na Rusiju" i da li će i kako biti kažnjeni.
Berlin zabrinut zbog potencijalne špijunaže
On se zapitao da li njemački kancelar Olaf Šolc razumije da će "ove akcije zahtijevati od Rusije da izvrši recipročne udare". Njemačka je u međuvremenu zaista pokrenula istragu zbog audio snimka koji je objavljen u ruskim medijima. Margarita Simonjan, šefica "Russia Today-a" i jedna od glavnih Putinovih propagandistkinja, prva je objavila audio snimak, koji je najvjerovatnije presretnut. Ona je napomenula da su joj snimak dostavili ruski bezbjednosni zvaničnici.
Njemačko ministarstvo odbrane potvrdilo autentičnost snimka na kojem se čuje razgovor visokih vojnih zvaničnika o oružju za Ukrajinu.
Russia Today: Na sastanku su bila najmanje dva generala
Kako prenosi RT, snimak traje 40 minuta i na njemu se čuje razgovor četvorice visokih njemačkih zvaničnika u okviru Bundesvera. Najmanje dvojica od njih su generali, navodi RT. Njihova diskusija je navodno bila o mogućnosti bombardovanja Krimskog mosta, piše "Newsweek".
To je most koji povezuje Krasnodarsku oblast u Rusiji sa Krimom, poluostrvom koje je Moskva anektirala 2014. godine. Čovjek, koga je RT identifikovao kao komandanta njemačkog vazduhoplovstva, navodno je govorio o tome kako ukrajinske oružane snage žele da "unište most... jer on ima ne samo vojnostrateški, već i politički značaj".
Zatim su navodno razgovarali i o tome da li će njemačke rakete Taurus dugog dometa biti dovoljno moćne da uspješno sruše most. Transkript RT navodi da su Njemci razmatrali efikasnost krstareće farncusko-britanskih raketa "Storm Shadow".
Za Kremlj bi gađanje mosta značilo prelazak crvene linije
Zapadne zemlje su Kijevu isporučile nekoliko ovih projektila za odbranu od invazije. RT piše da su njemački zvaničnici govorili i o tome kako bi mogli da negiraju direktnu umiješanost u napad na ruske ciljeve. To bi bila akcija koju bi Kremlj vjerovatno shvatio kao prelazak "crvene linije", što bi rezultiralo eskalacijom sukoba. RT je rekao da Njemci razmatraju "trikove" kako bi zavarali Kremlj, kao što je oblačenje u civilnu odjeću i pričanje sa američkim akcentom tokom potencijalnog napada.
Nekoliko zvaničnika Kremlja oglasilo se nakon što je audio snimak objavljen u javnosti, uključujući portparolku ruskog ministarstva spoljnih poslova Mariju Zaharovu. "Tražimo objašnjenje od Njemačke... Berlin ga mora odmah dati. Pokušaji izbjegavanja odgovore na ovo pitanje smatraće se priznanjem krivice", naglasila je Zaharova.
Medvedev: Smrt fašistima
Oglasio se i bivši predsjednik Rusije Dmitrij Medvedev. "Naši istorijski protivnici, Njemci, ponovo su se pretvorili u naše zaklete neprijatelje. Pogledajte samo koliko temeljno i detaljno raspravljaju o raketnim napadima dugog dometa na teritoriju Rusije i biraju ciljeve i najefikasnije načine nanošenja štete našoj otadžbini i našem narodu", napisao je on na X-u. "A kako na to diplomatski reagovati? Ne znam... Ali znam jedno. Poklič iz Drugog svjetskog rata ponovo je postao aktuelan: smrt fašistima", zaključio je on.
On the phone conversation between the Bundeswehr officers about planned attacks against our country
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE)March 1, 2024
Our historic adversaries, the Germans, have once again turned into our archenemies. Just take a look at how thoroughly and in what detail the krauts are discussing long-range…