EU konačno postigla dogovor o paketu pomoći Ukrajini u iznosu od 50 milijardi eura na vanrednom samitu u Brisel.
Viktor Orban, premijer Mađarske i glavni "izazivač problema" u Evropskoj uniji, popustio je u četvrtak tako da su lideri svih 27 zemalja članica EU konačno postigli dogovor o paketu pomoći Ukrajini u iznosu od 50 milijardi eura na vanrednom samitu u Briselu, potvrdio je predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel.
"Imamo dogovor. Svih 27 lidera složilo se o dodatnom paket podrške Ukrajini od 50 milijardi eura u okviru budžeta EU. Ovo osigurava stabilno, dugoročno, predvidljivo finansiranje Ukrajine", objavio je Mišel na društvenoj mreži X.
Na posljednjem samitu, sredinom decembra prošle godine, 26 zemalja podržalo je pregovarački okvir koji je predložio Šarl Mišel, ali je izostala Orbanova saglasnost, zbog čega odluka nije donijeta jer je za to potreban konsenzus svih država članica. A za Ukrajinu je "biti ili ne biti", a iznosi 50 milijardi eura, od čega su 17 milijardi bespovratna sredstva, a 33 krediti.
Pored paketa pomoći za Ukrajinu, predlog rebalansa budžeta predviđa 2 milijarde eura za migracije i upravljanje granicama, 7,6 milijardi eura za susedstvo i svijet, 1,5 milijardi eura za Evropski odbrambeni fond u okviru novog instrumenta STEP (Platforme za strateške tehnologije za Evropu), 2 milijarde eura za instrument fleksibilnosti, 1,5 milijardi eura za rezervu za solidarnost i hitnu pomoć. Orban je blokirao cio paket zbog protivljenja pomoći Ukrajini. U zamjenu za njegovu saglasnost zahtijevao je odmrzavanje svih evropskih fondova namijenjenih Mađarskoj. Komisija je prije decembarskog samita odmrznula 10,2 milijarde eura mađarskih sredstava, ali je ostalo još oko 21 milijarda koje su i dalje blokirane.
Izvor: Grigory Sysoev / Sputnik / ProfimediaFajnenšel tajms objavio je, pozivajući se na jedan radni dokument, da je 26 država članica spremno, ako Orban ostane pri svom stavu, da javno zaprijeti Mađarskoj gubitkom svih sredstava iz evropskog budžeta, što bi Budimpeštu finansijski osakatilo. Uostalom, već posle članka objavljenog u Fajnenšel tajmsu vrijednost forinte je ponovo pala. Orbanova sljedbenica Džudit Varga, koja je glavni kandidat stranke Fides za evropske izbore, saopštila je da je "Mađarska od početka bila samo u kmetskom položaju u EU".
Ubrzo je usljedila Orbanova poruka koja je glasila: "Brisel godinama vodi ideološki rat protiv Mađarske i stalno nas ucjenjuje. Sada imamo članak o tome. Briselski priručnik za ucjene objavljen je na stranicama Fajnenšel tajmsa. Brisel nas ucjenjuje jer će, ako se budemo ponašali kao suverena država, povezati ukrajinsko pitanje sa vladavinom prava i dovesti Mađarsku pod zapadnu finansijsku blokadu. Ovo bi bio Armagedon, koji nećemo pustiti. Mi ćemo štititi interese Mađarske. Ne mogu da nas ucenjuju!".
Orbanova Mađarska je jedini otvoreni saveznik Rusije i Vladimira Putina, nakon napada na Ukrajinu, iako ostaje da se vidi da li će im se Slovačka pridružiti pod novim premijerom Robertom Ficom. Iako verbalno podržavaju teritorijalni integritet ukrajinske države, Orban odbija da kritikuje Putina, protivi se naoružavanju Ukrajine, a pojedini tamošnji političari izjavljuju da bi Zakarpatsku oblast trebalo "vratiti" Mađarskoj (kao i Rijeku, Baranju ili zapadnu dio Rumunije).
Ali ostaje da se vidi šta je uspio da izvuče iz noćnog sastanka sa Ursulom fon der Lajen, Šaresom Mišelom, Đorđom Melonijem, Olafom Šolcom i Emanuelom Makronom. Po svemu sudeći, dobio je njihovo obećanje da će način na koji će Evropska komisija oceniti vladavinu prava u Mađarskoj biti "fer i objektivan". Kako primjećuje Politiko, ustupci se u Briselu smatraju malim, pošto su lideri izbjegli scenario u kojem bi Orban imao opciju godišnjeg veta na finansijsku pomoć Ukrajini. I ovako Orban može da proglasi pobjedu kod kuće govoreći da je Mađarska dobila reviziju.
Izvor: ALEJANDRO PAGNI / AFP / ProfimediaPočetkom decembra Politiko je takođe saznao da najveće zemlje EU pružaju ruku pomoći mađarskoj vladi u njenom sporu sa Briselom oko kršenja vladavine prava. Kao i Francuska i Njemačka, zajedno sa Italijom, predvode grupu od oko 12 vlada koje pozivaju Evropsku komisiju da preispita svoju odluku o zamrzavanju 7,5 milijardi eura sredstava za Budimpeštu, tvrdeći da je zemlja ostvarila veći napredak u mjerama za borbu protiv korupcije nego što Brisel priznaje.
Kao doslijedan populista, u srijedu se spustio među belgijske farmere koji su protestovali u Briselu i objavio dirljivu poruku na Fejsbuku: "Atmosfera je već vruća u Briselu. Vrijeme je da birokrate čuju glas naroda!".
Ove nedjelje u Briselu nije dočekan pohvalama, a posebno su žestoki bili neki od lidera zemalja koje čine antiruski blok: "Mislim, nema problema sa takozvanim zamorom 'Ukrajine'. Naravno, umorni smo od Orbana sada ovdje u Briselu. Ne mogu da razumijem ili prihvatim ovu veoma čudnu i veoma egoističnu igru Viktora Orbana. Moramo da igramo tvrdo i pošteno, ali nema mjesta kompromisu.Ne postoji srednji put: ili ste na ukrajinskoj strani ili na ruskoj strani", rekao je poljski premijer Donald Tusk po dolasku na samit. Kaja Kalas, premijerka Estonije, napomenula je da ne želi da koristi riječ ucjena kada govori o Orbanu, ali da ne zna koji bi termin bio prikladniji.