U Njemačkoj je trenutno najugroženija oblast građevine, a velikih bankrota bilo je i u sektorima modne maloprodaje, bolnica i mašinogradnje. Broj kompanija koje su u bankrotu raste i trenutno se nalazi na najvišem nivou od 2020. godine
U njemačkoj privredi sve je više slučajeva velikih bankrota, prema studiji kreditnog osiguranja Alijanc trejd (Allianz Trade), a broj se značajno uvećao u prvih devet mjeseci ove godine. Trenutno je najugroženija oblast građevine, a velikih bankrota bilo je i u sektorima modne maloprodaje, bolnica i mašinogradnje.
Sveukupno gledano, broj kompanija koje su u bankrotu raste i trenutno se nalazi na najvišem nivou od 2020. godine, kaže stručnjak za nesolventnost Alijanc trejda Maksim Lemerl, prenosi njemački SWR.DE.
Alijanc trejd definiše velike nesolventnosti kao stečajeve kompanija sa godišnjim prometom od najmanje 50 miliona eura. Prema studiji, broj velikih bankrota u Njemačkoj ide ka rekordnom nivou 2020. godine, sa 45 slučajeva u prvih devet mjeseci 2023. Poređenja radi, u istom periodu 2022. godine bilo je za dobru trećinu manje sa 26 većih stečajeva, a 2021. je bilo samo 17 takvih stečajeva.
"Godinu 2020. obilježio je najviši stepen nelikvidnosti od 2016., sa 58 velikih stečajeva u godini kao celih i 44 slučaja u uporedivom periodu u prvih nekoliko mjeseci", objašnjava Lemerle.
Ugrožene mnoge industrije
Bankrot nije zaobišao ni druge industrije. Ukupno dvanaest velikih tekstilnih kompanija i modnih trgovaca je do septembra 2023. palo u stečaj, kao i šest klinika, prema studiji.
"Ovo se poklapa sa izvještajem o situaciji Njemačkog bolničkog instituta (DKI), jer dvije trećine njemačkih bolnice trenutno opisuju svoju finansijsku situaciju kao lošu ili veoma lošu, a to je čak i više za bolnice srednje veličine", pišu stručnjaci za nesolventnost u Alianc trejdu.
Bilo je i velikih stečajeva u mašinstvu sa pet slučajeva, kao i u metalskoj (četiri) i građevinskoj industriji (tri).
Prema studiji, najviše slučajeva nelikvidnosti u svim veličinama kompanija do sada je zabilježeno u građevinskoj industriji, zatim u maloprodaji i preduzećima u sektoru usluga.
Sektor maloprodaje zabilježio je najveći porast broja slučajeva u odnosu na isti period prošle godine, ali je i ugostiteljstvo pokazivalo slabost i prije povećanja PDV-a. Šef Alianc Trejda za region njemačkog govornog područja, Milo Bogerts, takođe predviđa teško vrijeme za trgovce na malo za predstojeće božićne poslove.
"Ove godine vjerovatno će znatno manje poklona završiti ispod jelke. Cijene hrane su i dalje visoke uprkos nižoj stopi inflacije. Potrošači stoga štede na svim ostalim troškovima: manje izlaze, manje kupuju. odjeću i božićne poklone. Rizik od kašnjenja u plaćanju raste ne samo u Njemačkoj, već i na tri najznačajnija njemačka izvozna tržišta: Holandiji, SAD i Francuskoj. Njemačke kompanije stoga treba da budu dvostruko budne u pogledu predstojeće snežne grudve. efekte i obratite pažnju na signale upozorenja među svojim kupcima," objasnio je.