Analitičar je predložio kako da Izrael riješi problem Hamasovih tunela.
Jedan od najvećih izazova s kojima se suočavaju izraelske snage tokom kopnenih operacija u Gazi je mreža podzemnih tunela koju koristi Hamas. Stotine kilometara dug i do 80 metara dubok sistem koristi se za različite svrhe, uključujući izvođenje napada, krijumčarenje robe i skladištenje oružja.
Međutim, tunele nije lako pronaći jer su često skriveni ispod objekata različitih namjena. Zato se postavlja pitanje kako će se ID uhvatiti u koštac s njima. Vojni analitičar Kris Moris rekao je za Sky News da izraelske snage imaju pet opcija.
1. Slanje specijalnih snaga
Objasnio je da je, iako Izrael ne zna puni opseg mreže tunela, dobro informisan i razvio je "vojnu jedinicu" posebno dizajniranu za ulazak u tunele. "Oni su vrlo dobro opremljeni i obučeni. Imaju testove koji osiguravaju da budu dovoljno mentalno spremni kako bi se, ako bude potrebno, spustili u te tunele", naveo je.
IDF je ranije upadao u tunele morao je da pošalje bespilotna vozila da provjere da li ima mina ili drugih zamki te da prikupe čvrste dokaze o aktivnostima unutar tunela, dodao je Moris. Međutim, uvjeren je kako slanje ljudi nikada neće biti preferirana opcija i da će Izrael htjeti da izbjegne "tunelske borbe pod svaku cijenu".
2. Uništavanje ulaza u tunele
U idealnom slučaju, izraelske snage će pokušati da začepe tunele. Moris tvrdi kako bi Izrael to mogao da učini tako da ih sruši buldožerom ili baci eksploziv. "Postoji niz različitih, vrlo rudimentarnih, fizičkih načina na koje možete ukloniti, ali izazov je identifikovati ih", istakao je. "Jednostavno zatvaranje tunela će imati učinak, ali idealno bi bilo da saznate šta je dolje", dodao je.
3. Blokiranje ulaza pjenastim bombama
Pjenasta bomba je hemijski uređaj koji ispušta pjenu koja se brzo stvrdnjava. "Ovo je jedno od izraelskih čudesnih oružja. Ne sadrže eksploziv, ali efikasno blokiraju tunele", rekao je Moris. Loša strana za Izrael što su te bombe samo kratkoročno rješenje.
4. Korišćenje kanalizacije
Četvrta opcija Izraela mogla bi biti kopiranje poteza koji je prethodno napravio Egipat u borbi protiv krijumčarenja - puštanje otpadnih voda niz tunele. "To je vrlo efikasno rešenje. Vojno bi imalo smisla da ga koriste ako se uslovi poklope", smatra Moris. Međutim, upozorava da bi to moglo pridoneti rastućoj humanitarnoj krizi koja se već širi regionom.
5. Napad iz vazduha
Konačna opcija je korišćenje sofisticiranog oružja za ciljanje tunela iz vazduha. "Izrael ima prilično značajan izumitelj oružja koje može da se ispusti iz vazduha, poput razbijača bunkera, koji mogu da probiju tlo", objasnio je.