Topljenje leda na Grenlandu izaziva naročitu zabrinutost, jer drevni ledeni pokrivač, ako se potpuno otopi, ima dovoljno vode da podigne nivo mora za najmanje šest metara
Globalno zagrijavanje petostruko je povećalo brzinu topljenja glečera na Grenlandu u poslednjih 20 godina, izjavili su danas naučnici sa Univerziteta u Kopenhagenu.
Topljenje leda na Grenlandu izaziva naročitu zabrinutost, jer drevni ledeni pokrivač, ako se potpuno otopi, ima dovoljno vode da podigne nivo mora za najmanje šest metara, prenio je Rojters.
Studija hiljadu glečera u ovoj oblasti pokazala je da je stopa topljenja ušla u novu fazu u poslednje dvije decenije, rekao je docent na katedri za geonauku i upravljanje prirodnim resursima na Univerzitetu u Kopenhagenu Anders Anker Bjork, naveo je Tanjug.
"Postoji veoma jasna korelacija između temperature koju doživljavamo na planeti i promena koje posmatramo u vezi sa time koliko se brzo tope glečeri", rekao je Bjork.
Kako su naučnici iz EU naveli ranije ovog mjeseca, svijet se već zagrijao za skoro 1,2 stepena Celzijusa iznad predindustrijskih temperatura, a već je praktično izvjesno da će 2023. godina biti najtoplija u poslednjih 125.000 godina.
"Snižavanje temperature zahtjevalo bi svjetsko jedinstvo u nastojanjima da se minimiziraju gasovi staklene bašte u atmosferi. Vjerujem da se možemo pripremiti za to da ti glečeri nastave da se tope sve većom brzinom", rekao je direktor Instituta za klimu u Arhusu Jorgen Eivind Olesen.
Glečeri na Grenlandu često se koriste za predviđanje efekata klimatskih promena na ledeni pokrivač tog najvećeg ostrva na svijetu.
"Ako počnemo da shvatamo da glečeri gube masu nekoliko puta brže nego u prošlom vijeku, to može da nas natjera da očekujemo da će ledeni pokrivač ići istim putem samo u sporijoj i dužoj vremenskoj skali", rekao je viši istraživač na Geološkom institutu Vilijam Kolgan.
Ankete kažu da je ledeni pokrivač Grenlanda, uticao sa 17,3 odsto porasta nivoa mora između 2006. i 2018. godine, a glečeri, kojih je oko 22.000 na ostrvu, doprinijeli su sa 21 odsto.
Alarmantno i u Švajcarskoj
Švajcarski glečeri su ove godine izgubili dodatnih četiri odsto zapremine, što je drugi najveći gubitak posle prošlogodišnjeg od šest odsto, pokazali su podaci iz godišnjeg izvještaja Švajcarske mreže za praćenje glečera (Glamos).
Oni upozoravaju da je sada možda prekasno da se spasu mnoga alpska ledena polja, čak i kad bi se ispunile sve propisane mjere za ublažavanje klimatskih promjena.
Prethodno se toliko leda otopilo za ukupno tri decenije, odnosno između 1960. i 1990. godine. Glaciologe koji mjere led ne teši činjenica da se ove godine istopilo nešto manje leda nego što je tokom prošlogodišnjeg rekorda.
"Ovo je druga najgora godina od početka mjerenja. Užasno je vidjeti da se ovaj ekstrem od prošle godine ponavlja", rekao je nedavno Matijas Hus, direktor Glamosa, za BBC.