Sukob na Bliskom istoku je izazvao strah kod Evropljana zbog mogućih terorističkih napada, od koji su se neki desili u Francuskoj i njenoj blizini.
Širom Starog kontinenta raste zabrinutost da bi rat Izraela i Hamasa mogao da podstakne tenzije među zajednicama u Evropi. Strah i napetost pojačavaju i pretnje Hezbolaha. Profesorka Marija Đorić i politikolog religije Čedomir Božić ističu da je Francuska najugroženija u Evropi od mogućih islamskih terorističkih napada. Đorićeva smatra da rat na Bliskom istoku zapravo znači rat u Evropi i širom sveta. Božić ističe da je Hezbolah jaka organizacija, ali ocjenjuje da će, ukoliko ih Izrael napadne, sve da izgube. Strah u Evropi je dodatno pojačan zbog dva nedavna događaja - ubistava u Belgiji i Francuskoj. Kao odgovor, više evropskih država podiglo je stepen upozorenja na terorističke napade i pooštrilo kontrole granica. Napetosti pojačavaju i prijetnje Hezbolaha - "Čuvajte se vi evropski zlonamjernici".
Koliko je Hezbolah realna opasnost po Izrael
Čedomir Božić ističe da je Hezbolah jaka organizacija u Libanu sa velikom podrškom Irana, a koliko je jak ukazuje i činjenica da je nastao nakon izraelske invazije i izraelske okupacije gotovo polovine libanske teritorije 1982. godine. Takođe, 2011. godine, u sklopu Arapskog proljeća, učestvovali su u sukobima sa iranskom vojskom u Iraku i Siriji. Imaju i važan broj mjesta u parlamentu Libana, čak 12 procenata.
"To nam govori o njihovoj snazi. Međutim, koliko su oni opasni, govori njihova unutrašnja dinamika zemlje. Libanski narod živi u jednoj društveno-ekonomskoj političkoj krizi, izvanom eksplozijom Bejruta koju smo vidjeli, kao i posledicama virusa kovida 19. Dakle, narod traži promjene i narod želi promjene. Koliko god imaju podršku Irana, oni imaju mnogo toga da izgube", objašnjava profesor.
...........................
Ukazuje i da, ukoliko ih Izrael napadne, imaju sve da izgube, izraelska reakcija je takođe nešto što će ostati.
"Tako da Hezbolah je jako jak i njihov lider kaže da imaju spremnih 100.000 vojnika. Nisam siguran koliko u ovom momentu predstavlja realnu opasnost po Izrael", ocjenjuje Božić. Marija Đorić smatra da rat na Bliskom istoku, zapravo znači rat u Evropi i širom sveta.
Kaže da se plaši, da ta iskra mržnje, nasilja i rata koja je krenula na Bliskom istoku, može da predstavlja pravi požar, prije svega u Evropi, ali da je targetirana i Amerika.
"Jer vidite, mnogi ljudi, prije svega oni koji su pripadnici muslimanske veroispovesti i Arapi širom Evrope i svijeta, oni će se identifikovati sa stradanjem stanovništva u Gazi. Jer zaista sad imamo takva stradanja da se ovo može podvesti pod definiciju ratnog zločina. Isto kao što se i teroristički napad koji je radio Hamas može tretirati ratnim zločinom i tu moramo da budemo fer kada govorimo o tim stvarima", ističe profesorka.
Navodi da postoji polarizacija, gde se ljudi opredeljuju po principu prijatelji-neprijatelji.
"Dakle, ko je za Izrael? On je protiv Palestine, on je moj prijatelj, odnosno neprijatelj, zavisi kojoj strani pripadate. I ono što primjećujem jeste da se evropske države nalaze u stanju pripravnosti", ukazuje Đorićeva.
Takođe, upozorava i da mnogi ne vode računa o uzrocima, šta je dovelo do toga. Najveću opasnost od terorističkih akata u Evropi, prema njenoj ocjeni, imaju zemlje poput Francuske, jer to je zemlja koja ima najveću muslimansku populaciju, po zvaničnim statistikama oko pet miliona, ali realno mnogo više.
"Ali tu će se, kao jedan odgovor na porast tog religijskog ekstremizma javiti reakcija ekstremne desnice, što je po prirodi stvari očekivano, i mi ćemo, da vam kažem, imati u Evropi jedan reciprocitet ekstremizma i terorizma, gde će se Evropa naći u velikom haosu i Amerika", upozorava Đorićeva.
Zašto je najviše ugrožena Francuska?
Izvor: MONDO portal / Marko ČavićFrancuska je ubrzo nakon najnovijeg terorističkog akta pojačala kontrolu na granici sa Belgijom. Francuski predsjednik Emanuel Makron je rekao da je u pitanju "izvjestan povratak islamskog terorizma". Prognoze su, navodi Božić da će muslimanska populacija narasti do oko 12 posto do 2050. godine u toj zemlji. Podsjeća da je Francuska od 1973. godine najviše napada pretrpjela i da je u njoj stradalo oko 400 ljudi, a povrijeđeno 1.700.
Postoje, ističe, neke stvari koje duboko smetaju islamskim fundamentalistima u Francuskoj.
"Francuska je jedna čvrsto sekularna država. Dakle, to se kosi sa bilo kakvim idejama islama o tome da islam mora imati primarno mjesto u državi. Takođe, njihova kultura je takva da oni dosta imaju satire zastupljene i dosta prave stripove, karikature", ističe Božić.
Podsjeća i na slučaj kad je Šarli ebdo objavio karikaturu Muhameda, što je dovelo do napada na njihovo uredništvo u 2011. godine.
"Ono što je ultimativno zbog čega Francuska najviše trpi napade, jeste što je vide kao prepreku uspostavljanju kalifata, prepreku uspostavljanju muslimanske države za sve muslimane. Siguran sam da je Makron uvjeren da postoje i duboka antisemitska osjećanja u Francuskoj koja i dalje traju", zaključuje Božić.
Đorićeva takođe potvrđuje da Francuska treba da bude zabrinuta i da je ta država organizovala pripadnike bezbjednosnih snaga na nekoliko kritičnih tačaka. To su, kaže sinagoge, jer bi se, prema njenom mišljenju, u narednom periodu mogli očekivati napadi na te simbole zapravo i Palestinaca i Izraelaca.
"Sa druge strane možemo očekivati i porast tog fundamentalizma na jevrejskoj strani, pa smo tako imali recimo u Americi da je ubijen jedan dječak zato što je Palestinac", smatra profesorka.
Najviši stepen bezbjednosti i u drugim državama
I evropski zvaničnici širom Evrope, u Austriji, i u Njemačkoj, izlaze sa mjerama, najavljuju i već ulažu u borbu protiv ilegalnih migranata i prelaska na ilegalan način granica. Austrija je podigla nivo upozorenja na opasnost od terorizma - u pitanju je takozvani "narandžasti kod", odnosno drugi mogući najviši stepen bezbjednosti
Njemačka je takođe pojačala bezbednost. Berlin je ponudio vojnu pomoć Izraelu i obećao da će suzbiti podršku Hamasu u zemlji. Kancelar Olaf Šolc je podvukao istorijsku odgovornost Njemačke za bezbjednost Izraela.