Službe hitne pomoći prijavile su najmanje 2.300 mrtvih u katastrofalnim poplavama u Libiji.
Više od 5.300 ljudi je poginulo, a najmanje 10.000 se vodi kao nestalo u katastrofalnim i nezapamćenim poplavama koje su pogodile istočnu Libiju.
Libija je politički podijeljena između istoka i zapada, a javne službe su propale od pobune koju je podržao NATO 2011. i koja je podstakla višegodišnje sukobe. Međunarodno priznata vlada u Tripoliju ne kontroliše istočne oblasti.
Libija je u političkom haosu otkako je dugogodišnji vladar Moamer Gadafi zbačen i ubijen 2011. godine - ostavljajući naftu bogatu naciju podeljenom i sa dvije vlade. Jedna je privremena, ali međunarodno priznata vlada koja deluje iz glavnog grada Tripolija, a druga je na istoku. Prema libijskom novinaru Abdulkaderu Asadu, ovo otežava napore spasavanja jer različite vlade nisu u stanju da agilno reaguju na prirodnu katastrofu.
"U Libiji nema spasilačkih timova, nema obučenih spasilaca. Sve je u poslednjih 12 godina bilo oko rata. Postoje dvije vlade u Libiji... i to zapravo usporava pomoć koja stiže u Libiju jer je malo zbunjujuće. Imate ljude koji obećavaju pomoć, ali pomoć ne stiže", rekao je on za Bi-Bi-Si.
Olujni sistem koji je donio velike poplave Libiji počeo je prije više od nedelju dana kao oluja Danijel iznad Grčke. Donijevši rekordne količine kiše za nekoliko dana i velike poplave u djelovima istočne Grčke, polako se kretao na jug preko Sredozemnog mora.
Sa temperaturom mora u istočnom Mediteranu iznad normalne za to doba godine, olujni sistem je povratio snagu i pokupio vlagu prije nego što je krenuo ka libijskoj obali. Nakratko je postao ono što meteorolozi nazivaju "medikanom" ili "mediteranskim uraganom".
Njegovi efekti uključuju uzburkano more, udare vjetra koji su navodno veći od 80 km/h i, u nekim slučajevima, količine kiše koje obično padaju tokom više godina.
U 24 sata između 8 ujutru u nedelju i 8 ujutru u ponedeljak, Univerzitet Omar Al-Mukhtar u Bajdi zabilježio je 414 mm kiše, a sjeveroistočni grad Marava 240 mm. Poređenja radi, obližnji grad Bengazi, koji je teško pogođen poplavama, ima godišnji prosjek od 270 mm.