Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da je njegovoj zemlji potrebno još vremena kako bi pokrenuli dugo očekivanu kontraofanzivu protiv Rusije, a vojska i dalje čeka obećanu pomoć sa Zapada.
Očekivani napad mogao bi biti odlučujući u ratu, prekrajajući linije fronta koje su mjesecima ostale nepromjenjene.
Ovo će biti krucijalni test za Ukrajinu, koja želi da dokaže svijetu da bi pristigla pomoć mogla da donese rezultate i uspeh na frontu.
"Sa onim što imamo možemo da krenemo napred i da budemo uspešni... Ali, izgubili bismo mnogo ljudi, a to je neprihvatljivo. Zato moramo da čekamo, treba nam još vremena", rekao je Zelenski za BBC.
On je rekao da su borbene brigade, od kojih su neke obučavale zemlje NATO-a, "spremne", ali je dodao da su vojsci i dalje potrebne "neke stvari", uključujući oklopna vozila koja "stižu u serijama".
Kada i gdje će se dogoditi ukrajinski napad nije poznato. Ruske snage utvrdile su svoju odbranu na frontu od 1.450 kilometara, koji se prostire od istočnih regiona Luganska i Donjecka to Zaporožja i Hersona na jugu.
Proteklih nedelja ukrajinske vlasti pokušale su da smanje očekivanja proboja. Visoki državni zvaničnik, koji je ostao anoniman, rekao je da državni vrh razume "šta je potrebno da bi bili uspešni", ali da na napad ne treba gledati kao na "srebrni metak" u ratu koji traje već 15 mjeseci.
On je, međuti, izrazio je uverenje da bi ukrajinska vojska mogla da napreduje, upozoravajući na rizik od zamrznutog konflikta na koji, prema njegovim riječima, Rusija računa.
Za Kijev, svaki rezultat koji se na Zapadu smatra razočaravajućim, mogao bi da znači smanjenje vojne podrške i pritisak da se pregovara sa Rusijom. S obzirom na to da je skoro petina zemlje pod ruskom kontrolom, a predsednik Rusije Vladimir Putin je proglasio aneksiju četiri regiona koje njegove snage djelimično zauzimaju, ovo bi vjerovatno uključivalo razgovore o koncesijama na zemljište.
"Svi imaju ideju, ali ne mogu da natjeraju Ukrajinu da preda teritorije. Zašto bi bilo koja zemlja na svijetu dala Putinu svoju teritoriju?", pita Zelenski.
On je odbacio strahove da će izgubiti podršku američkog predsednika Džozefa Bajdena, koji je obećao podršku Ukrajini dokle god je to potrebno, ako Bajden ne bude reizabran 2024. godine.
Ukrajina, kaže, i dalje uživa dvopartijsku podršku u američkom Kongresu.
"Ko zna gdje ćemo biti kada se održe izbori. Verujem da ćemo do tada pobijediti", kaže Zelenski.
Za sada ne postoji mogućnost da se pregovorima završi konflikt, s obzirom na to da obije strane govore kako će se boriti do pobjede.
Zelenski ponudio je mirovni predlog od 10 tačaka, pozivajući na povratak svih napadnutih teritorija, isplatu reparacija za ratnu štetu i stvaranje specijalnog tribunala za procesuiranje ruskih ratnih zločina - plan koji je Moskva odlučno odbacila.
Zelenski kaže da su zapadne sankcije imale uticaja na rusku odbrambenu industriju i pomenuo iscrpljene zalihe projektila i nedostatak municije.
"I dalje imaju mnogo po skladištima, ali mi već vidimo da su smanjili broj gađanja u danu u nekim oblastima", kaže Zelenski.
Moskva je, međutim, pronašla načine da zaobiđe mjere, te Zelenski moli sve da osude one koji pomažu rusiji da zaobiđe sankcije.
Zelenski je još jednom odbacio tvrdnje Rusije da Ukrajina stoji iza navodnog napada dronom na Kremlj prošle nedelje, koji je Moskva nazvala atentatom na Putina.