„Vagnerovci“ sve više napreduju u gradu oko kog se vode borbe od 1. avgusta, stručnjaci smatraju da će Rusi, ako zauzmu Bahmut i Slavjansk, krenuti na Kramatorsk i u dalje uništavanje infrastrukture.
Vojnici ruske armije i plaćenici Vagner grupe napreduju ka Bahmutu i skoro potpuno su okružili ukrajinske branioce u gradu oko kojeg se od 1. avgusta vode najkrvavije borbe ovog rata, a vođa „vagnerovaca“ Jevgenij Prigožin najavio je da će ovaj grad pasti uskoro, javljaju svjetske agencije.
Pad Bahmuta, ako se zaista dogodi u narednim danima, predstavljao bi prvu veliku pobjedu Rusa od početka ukrajinske kontraofanzive u septembru.
Povlačenje dronova
"Zelenski, predaj Bahmut. Jedinice privatne vojne kompanije „Vagner“ su praktično potpuno okružile grad. Samo jedan put za izlazak je ostao. Prsten se steže. Ako smo se dosad borili sa ukrajinskom profesionalnom vojskom, danas vidimo samo starce i djecu. Oni se bore, ali njihovi životi su kratki, traju dan ili dva. Pusti ih da se vrate svojim kućama", poručio je Prigožin u video koji je podijelio preko Telegrama, a iz samog Bahmuta.
Kako javlja Rojters, komandant ukrajinske kopnene vojske Oleksandr Sirski posjetio je juče Bahmut i s lokalnim komandirima razgovarao o jačanju odbrane.
"Neprijatelj ne odustaje od nade da će osvojiti Bahmut i nastavlja da gomila trupe kako bi okupirao ovaj grad", rekao je on u saopštenju, a prenosi Rojters.
Komandir ukrajinske jedinice zadužene za dronove u Bahmutu Robert Brovdi poručio je na internetu da je njihovoj jedinici naređeno povlačenje posle 110 dana borbi.
Vojni stručnjaci o borbama
Logistika najveći problem
U istočnom dijelu Donbasa borbe su krvave već mjesecima, a najgora je situacija oko Bahmuta, gdje ima velikih žrtava sa obje strane. Ministarstvo odbrane Britanije nedavno je objavilo da dnevno gine i više od 800 vojnika sa svake strane.
"Ako ostavimo cijenu u ljudstvu po strani, borbe su teške i za vojnu opremu, pa se obje strane nalaze u problemima kad je riječ o zamijeni uništene ili zaplijenjene opreme. To znatno pritiska linije snabdjevanja. S kompleksnim i sofisticiranim oružjem koje se koristi u Ukrajini, to je još veći problem nego što je bio ranije", kaže za Rojters Metju Pauel, stručnjak za vojnu strategiju sa Univerziteta u Portsmutu.
Lijam Kolins, direktor Instituta za moderni rat na „Vest Pointu“, za Rojters navodi da će borbe u Ukrajini da se nastave sve dok ekonomska i politička cijena rata ne postanu prevelike za Rusiju.
"Rusija nije u toj situaciji u ovom trenutku i rat bi mogao da traje godinama", rekao je on.