Stručnjaci su objavili analizu rata u Ukrajini!
Prošlonedjeljna najava beloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka da će njegova zemlja i Rusija formirati zajedničke regionalne snage i održati vježbe podigla je uzbunu u Kijevu. Posljednji put kada su bjeloruske i ruske snage održale zajedničke vježbe, u februaru ove godine, mnoge od tih ruskih snaga prešle su ukrajinsku granicu u neuspješnom maršu ka prijestonici, piše CNN.
Bjelorusija nema moćnu vojsku, ali perspektiva da duga sjeverna granica Ukrajine postane kapija za ruske snage po drugi put ove godine bila bi noćna mora za već napregnute ukrajinske trupe. Ukrajina i Bjelorusija dijele granicu dugu 1.000 kilometara, od kojih je većina slabo naseljena i pošumljena. Prva grupa ruskih vojnika stigla je u Belorusiju u subotu, saopštilo je tamošnje Ministarstvo odbrane. Ukupno će ruski kontingent brojati manje od 9.000 ljudi, najavio je načelnik bjeloruskog odjeljenja za međunarodnu vojnu saradnju Valerij Revenko.
Ofanzive na istoku i jugu
U ovom trenutku, ukrajinska vojska vodi ofanzive na istoku i jugu dok istovremeno zadržava ruske snage u djelovima Donjecka i Zaporožja. Posle osam mjeseci rata, ukrajinska vojska pati od iscrpljenosti kao i neprijatelj. Postavljanje trupa za odbranu njenog sjevernog krila bi istegnulo snage koje se već bore na više frontova.
Predvidljivo, Bjelorusija kaže da su zajedničke snage isključivo odbrambene. Ministar odbrane Viktor Hrenin rekao je da su "sve aktivnosti koje se trenutno sprovode usmjerene na reagovanje na aktivnosti u blizini granica". Ove aktivnosti, prema Bjelorusiji, imaju za cilj odvraćanje ukrajinskih priprema za napad na zemlju. Lukašenko je prošle nedjelje rekao da je njegova vlada upozorena na napade na Belorusiju sa teritorije Ukrajine.
U petak se oglasio i ministar spoljnih poslova Vladimir Makej koji je rekao da je protivteroristička operacija u toku zbog izvještaja o predstojećim provokacijama iz susednih zemalja. Ukrajina je oštro odbacila ove tvrdnje. Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da kategorički odbacuje najnovije insinuacije bjeloruskog režima: "Ne možemo isključiti mogućnost da je ova diplomatska nota dio provokacije Ruske Federacije." Predsjednik Vladimir Zelenski rekao je prošle nedjelje na sastanku G7 grupe razvijenih svetskih ekonomija da mirovne snage UN treba da budu poslate na granicu: "Rusija pokušava da uvuče Bjelorusiju direktno u ovaj rat."
Vojna oprema na bjeloruskim prugama
Posljednjih dana na bjeloruskim prugama je bilo dosta kretanja vojne tehnike. Video snimci na društvenim mrežama pokazuju da se više željezničkih konvoja tenkova i druge opreme kreću širom zemlje. Oznake na jednom konvoju bile su iz Moskovskog vojnog okruga.
Analitičari vjeruju da je vjerovatno da veći dio ove opreme pripada Rusiji, koja je uzima iz zaliha u Bjelorusiji kako bi nadoknadila gubitke u Ukrajini, posebno prošlog mjeseca. Manje je vjerovatno da ova aktivnost ukazuje na to da se Bjelorusija sprema da uđe u sukob.
Portparol američkog Savjeta za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi rekao je prošle nedelje da SAD nisu vidjele nikakve indikacije da se jbeloruske trupe spremaju za rat: "Sve dodatne trupe pod ruskom komandom su nešto o čemu treba da brinete, ali one još nisu angažovane." Uprkos svojoj često bombastičnoj retorici, Lukašenko nije angažovao svoje snage za rusku specijalnu vojnu operaciju, a većina analitičara vjeruje da čak i da jeste, to ne bi napravilo veliku razliku. Konrad Muzika, nezavisni analitičar odbrane sa sjedištem u Poljskoj, pomno prati bjelorusku vojsku i vjeruje da je ona relativno slaba. Muzika je na Tviteru napisao: "Bjeloruske oružane snage su uglavnom mobilizacione snage. Njihovo ljudstvo je 50-60 odsto potrebnog mirnodopskog stanja."
Znak upozorenja
Da bi dostigli punu snagu, morali bi da mobilišu najmanje 20.000 ljudi, dodao je Muzika. To bi bio znak upozorenja. Ali Lukašenko je prošle nedjelje ponovio da Bjelorusija ne planira da najavljuje bilo kakvu mobilizaciju. Za razliku od ruskih snaga, bjeloruska vojska rijetko izvodi vježbe iznad nivoa bataljona. Međutim, prošle nedjelje je najavljena druga ovogodišnja vježba.
Serhij Najev, komandant zajedničkog štaba ukrajinske vojske, rekao je prošle nedjelje: "To je još jedna demonstracija njihove spremnosti i vještačko povećanje nivoa napetosti". Analitičar Muzika zamišlja tri scenarija:vježbe su zamišljene kao priprema za napad zemalja NATO-a; njihov cilj je da vežu ukrajinske snage za granicu; priprema za napad na Ukrajinu. Prvo se neće dogoditi; ova druga opcija bi bila krajnje nepopularna u Bjelorusiji, gdje nema ni blizu nivoa animoziteta prema Ukrajini koji se raspiruje u Rusiji. Međutim, u interesu Moskve je da Ukrajinci budu zabrinuti za svoju sjevernu granicu, ne samo zbog njene blizine Kijevu.
Bjelorusija važna za ruske rakete
Najev kaže da je Bjelorusija već važna za ruske rakete. Ukrajina procjenjuje da se tamo nalaze četiri balistička raketna sistema i 12 sistema zemlja-vazduh S-400, a neke bespilotne letjelice iranske proizvodnje stigle su sa sjevera prošle nedjelje. U Bjelorusiju je takođe počelo da stiže više ruskih borbenih aviona, saopštilo je Ministarstvo odbrane Bjelorusije.
Ukrajinski zvaničnici procjenjuju da se trenutno u Bjelorusiji nalazi samo 1.000 ruskih vojnika. Međutim, povećanje ovog broja stvorilo bi prijetnju od nove ofanzive u sjevernoj operativnoj zoni, posebno na grad Kijev, smatra Najev. Uprkos nedavnoj djelimičnoj mobilizaciji u Rusiji, američki Institut za proučavanje rata (ISV) smatra da ruska vojska trenutno nije sposobna da formira još jednu silu za napad na Ukrajinu sa sjevera.
"Ruske snage nastavljaju da iscrpljuju sopstvene borbene sposobnosti pokušavajući da zauzmu mala sela u Donbasu i jednostavno nemaju na raspolaganju borbeno efikasne mehanizovane jedinice da podrže upad Bjelorusije u sjevernu Ukrajinu", saopštio je ISV u petak.