Na kongresu Komunističke partije Kine očekuje se presedan u njenom fuknkcionisanju sve zbog Si Đinpinga.
Planirano je da Komunistička partija Kine održi svoj nacionalni kongres u oktobru, gde se očekuje da njen generalni sekretar Si Đinping produži svoju vladavinu kao najvećeg kineskog lidera u potezu koji prkosi presedanima. Moćni partijski Politbiro sastao se u Pekingu u utorak i dogovorio se da sazove sadašnji Centralni komitet od 205 članova poslednji put 9. oktobra, saopštila je kineska zvanična novinska služba Sinhua.
Na skupu, Politbiro će predložiti 16. oktobar kao datum održavanja 20. Nacionalnog kongresa KPK, najvećeg događaja u političkom kalendaru ove godine. Kongres koji se održava svakih pet godina u Velikoj sali naroda na Trgu Tjenanmen, koji obično traje nedelju dana, okupiće oko 2.300 delegata, koji predstavljaju više od 90 miliona članova KPK sa kartama.
Grupa će izabrati novi Centralni komitet iz prethodno odabranog skupa kandidata. Oni će takođe postaviti nove ideološke smernice za stranku i odobriti amandmane na kineske ustave. Ali sastanak je najistaknutiji po onome što se dešava odmah nakon njegovog završetka, kada dođe do kadrovske rekonstrukcije među višim rukovodstvom stranke.
Dan nakon što se nacionalni kongres završi, ono što će uskoro biti 20. Centralni komitet KPK izabraće iz sebe novi Politbiro od 25 članova i svoj Stalni komitet od sedam članova – svoje najviše telo za donošenje odluka – na svojoj Prvoj plenarnoj sednici. Neće biti smenjeni svi visoki lideri: nezvanično partijsko pravilo "sedam naviše, osam nadole“ znači da će se napustiti pozicije samo savetnici stariji od 68 godina.
Ovde će Si, 69, verovatno prekinuti presedan koji su postavila njegova dva prethodnika i zadržati titule generalnog sekretara KPK i predsednika Centralne vojne komisije stranke. Njegovi saveznici bi u međuvremenu mogli da se popnu na vrh partijskog rukovodstva, ali ostaje da se vidi kako će Si delegirati ekonomsku, socijalnu i diplomatsku politiku zemlje u narednih pola decenije.
Još jedno imenovanje koje treba posmatrati će biti ko dolazi za odlazećeg premijera Kine Li Kećijanga, koji se povlači sledećeg proleća nakon dva petogodišnja mandata. Bilo bi veliko iznenađenje ako Si, koji je efektivno konsolidovao vlast oko sebe u poslednjoj deceniji, ove jeseni ne uspe da obezbedi ono što je ključna liderska uloga KPK. Za sada, indicije pokazuju da će on samo dodatno centralizovati donošenje odluka u vrhu stranke.
Prošlog meseca, hongkonški propekinški list Ming Pao citirao je insajdera stranke koji je rekao da bi Si mogao čak da oživi titulu predsedavajućeg za svoj treći mandat, jer želi da se uzdigne na nivoe Mao Cedunga. KPK je svom najvišem vođi ukinula titulu predsednika 1982.
U međuvremenu, Sijeva ceremonijalna titula predsednika, čija su ograničenja mandata ukinuta 2018. godine, takođe će biti obnovljena kada se kinesko zakonodavno telo, poznato kao Nacionalni narodni kongres, sastane na godišnjem zasedanju sledećeg marta. Direktna spoljna politika Kine i brza modernizacija i ekspanzija njene vojske, dva simbola Sijevog vođstva se verovatno neće promeniti.