Gradonačelnik Moskve odbija da se izjašnjava oko rata u Ukrajini, a Putin je lično morao da mu naredi da ode u posetu Lugansku, gde je održao govor koji je mnoge u Rusiji zbunio. Moskovljani podeljeni oko invazije na Ukrajinu.
Od samog početka ruske invazije na Ukrajinu, gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanin je pokušavao da se ne povezuje sa takozvanom „specijalnom operacijom” Kremlja, rekli su za portal Meduza izvori bliski Putinovoj administraciji i Kabinetu gradonačelnika Moskve. Ipak, tokom juna meseca, gradonačelnik Moskve je potpisao sporazume o saradnji sa obe „narodne republike“ koje podržava Kremlj u istočnoj Ukrajini, pa je čak posetio i Lugansk.
Tri izvora bliska Putinovoj administraciji izjavila su da Sobjanin nije imao želju da poseti takozvanu Lugansku Narodnu Republiku, ali se „predomislio“ posle sastanka sa Vladimirom Putinom iza zatvorenih vrata. Navodno je ruski predsednik morao „nasamo da razgovara“ sa gradonačelnikom i „naredio“ mu da krene na put.
Moskovljani podeljeni oko Ukrajine
Moskovske vlasti su donele svesnu odluku da se distanciraju od svega u vezi sa ratom još u februaru, objasnio je blizak Putinovoj administraciji.
„Prema rezultatima internih ispitivanja javnog mnjenja, od samog početka ’specijalne operacije’, stanovništvo Moskve je bilo podeljeno skoro na pola u odnosu na ratne operacije Kremlja. Kabinet gradonačelnika je ovo savršeno dobro razumeo. Zašto još jednom ljutiti stanovništvo ruske prestonice?", kazao je neimonovani izvor.
Sredinom marta, Sobjanin je održao govor tokom mitinga na moskovskom stadionu Lužnjiki povodom osme godišnjice ruske aneksije Krima. Obučen u jaknu ukrašenu proratnim slovom "Z", Sobjanin je uveravao okupljene da će Rusija uspeti: „Pola sveta se naoružalo protiv nas, ali Rusija je jaka zemlja. Sve dok mi smo zajedno, mi smo nepobedivi“, kazao je tada Sobjanin masi.
Izvori bliski Putinovoj administraciji tvrdili su da je ovaj miting na stadionu bio usmeren ka televizijskim gledaocima lojalnim aktuelnom ruskom režimu, a ne ka "sofisticiranim Moskovljanima" — stoga je malo verovatno da će imati negativan uticaj na Sobjaninov imidž u prestonici. Međutim, hipotetički, to mu je moglo doneti bodove kod "patriotskog sloja stanovništva" metropole. Bez obzira na to, gradonačelnik Moskve od tada nije učestvovao ni u kakvim "patriotskim događajima".
Uprkos ratu živi se normalno
Moskovske vlasti su dale sve od sebe da pokažu Moskovljanima da uprkos ratu "normalan život nije napustio grad i da se gotovo ništa nije promenilo". Sobjanin i njegovi podređeni bili su zauzeti otvaranjem nove infrastrukture (poput raskrsnica puteva i stanica metroa) i najavom velikih razvojnih projekata.
Prokremljovski mediji su obavezni da izveštavaju o „pozitivnim vestima“ poput ovih — posebno o onima u kojima je lično Sobjanin — "što je moguće detaljnije“, rekao je član gradonačelnikovog PR tima.
Izvor: YouTube/Printscreen/ Travel And Discover"U Moskvi su ljudi navikli na određeni nivo udobnosti. Ovo je važno za njih, a kabinet gradonačelnika to odlično razume", rekao je izvor iz Putinove administracije, koji je upoznat sa strategijom političkog bloka u Kabinetu gradonačelnika Moskve.
"Stanovnicima treba pokazati da se malo šta promenilo za njih. Da, uslovi su teži, ali u Moskvi je sve u redu. To je poruka."
Nema istu retoriku kao Putin
Prema ovom izvoru, zvaničnici u kancelariji gradonačelnika veruju da bi stavljanje naglaska na rat (posebno četiri meseca nakon invazije) samo iritiralo većinu Moskovljana: "Uključujući one koji u principu podržavaju vlasti, ali pokušavaju da ne obraćaju pažnju na 'specijalnu operaciju' i ne žele da čitaju vesti o tome."
Tokom posete Lugansku, Sergej Sobjanin je govorio o obnavljanju infrastrukture i „normalnom životu“, a ne o „borbi protiv nacizma“.