Američki institut za proučavanje rata objavio je novi izveštaj o ratu u Ukrajini prema kojem raste nezadovoljstvo u Rusiji usled "poraza i gubitaka" kao i da sve više ruskih vojnika napušta vojsku i front zbog brojnih faktora.
Američki institut za proučavanje rata objavio je novi izveštaj o ratu u Ukrajini. Prema njihovim tvrdnjama, raste nezadovoljstvo u ruskim vojnim i paravojnim krugovima. Takođe, iz Instituta tvrde da Kremlj ne čini dovoljno da dobije rat.
Igor Girkin (poznatiji kao Strelkov), bivši agent FSB, osudio je izjave Sergeja Lavrova, ruskog ministra spoljnih poslova, koji je rekao da je "prioritet specijalne vojne operacije oslobađanje Donbasa."
"Kremlj je odustao od ideološke pozadine sukoba fokusirajući se na Donbas umesto na celu Ukrajinu", naveo je Girkin.
On se takođe osvrnuo i na narativ Kremlja koji je po njegovom mišljenju "zaboravio na Ukrajinu kao državu, kao i da su zaboravljeni koncepti denacifikacije i demilitarizacije".
"Rusiji preti poraz ako ovako nastavi, raste i nezadovoljstvo u vojnim redovima zbog visine plate kao i drugih uslova. Kremlj smanjuje svoje ciljeve zbog prethodnih poraza", zaključio je Girkin.
Prema navodima medija, "ruski gubici" su razbesneli ultranacionaliste kao i bivše vojne ličnosti u Rusiji. Među samim vojnicima navodno raste nezadovoljstvo zbog visine plate kao i drugih uslova. Izvesni vojnik "Dmitri" (koji nije želeo da se otkrije njegov pravi identitet) je objasnio svoje nezadovoljstvo kao i stanje na frontu među vojnicima.
"Brzo su ljudi shvatili da se zapravo i ne slažu sa ovim. Mnogi od nas nisu želeli da se vrate na front. Želeo sam da se vratim svojoj porodici u komadu, a ne u sanduku", rekao je Dmitri i dodao da je odbio naređenje svojih nadređenih zajedno sa svojih osam kolega saboraca.
"Bili su besni, ali su se brzo smirili jer su znali da ne mogu mnogo toga da učine. Služio sam pet godina u vojsc, ugovor mi ističe u junu ove godine. Nakon isteka ugovora, ja sam gotov. Napuštam vojsku, nemam čega da se stidim. Mi zvanično i nismo u ratnom stanju tako da ne mogu da me nateraju da idem na front ako ja to ne želim", zaključio je Dmitri navevši da ima mnogo vojnika u ruskim odredima koji svakodnevno napuštaju vojsku.
Prema njegovim rečima kao i pisanju medija, za tri meseca ratovanja se može zaraditi malo više od 1000 dolara ukoliko je taj ugovor potpisan pre početka rata. Sada se cifre kreću od 5.200 dolara u delovima Čečenije do čak 8.700 dolara u gradu Tuli koji se nalazi južno od Moskve. Plata zavisi od mesta na kome se posao obavlja, a postoje i razni bonusi.
"Najveći ruski problem je što ne mogu adekvatno da rotirati vojsku na terenu. Ne mogu čak ni dovoljno brzo da pokriju sve gubitke i to ih sprečava od uspešne invazije", rekao je vojni analitičar Majkl Kofman, piše "Newsweek".