Urednici Njujork Tajmsa iznijeli su tvrdnju da Amerika treba da podstakne Kijev da se odrekne dijela teritorija zarad mira.
Autor britanskog Telegrafa Roland Olifant napisao je tekst u kojem se osvrnuo na komentar uredništva Njujork Tajmsa pod naslovom "Rat u Ukrajini se kompllikuje, a Amerika nije spremna". Oni iznose tezu da bi Zapad trebao podstaknuti Kijev da Rusiji ustupi dio teritorije i tako okonča rat.
"To je najveći trijumf slabijeg protivnika još otkako je David ubio Golijata: poraz Rusije u Ukrajini kod Kijeva i Harkova otkrio je da je Rusija zapravo 'tigar od papira', kolaps Putinove vojske je neizbježan i Ukrajina može da dobije rat ako Zapadni saveznici budu imali dovoljno živaca. Ili je to sve skupa samo obična fantazija, potpuno u raskoraku sa stvarnim odnosom snaga, statusa Rusije kao nuklearne sile i njenih uspjeha na bojnom polju na južnom frontu?", napisao je Olifant.
U članku, koje potpisuje uredništvo lista, tvrdi se da je Rusija prejaka da bi je Ukrajina mogla poraziti na bojnom polju, da će realan ishod rata svakako uključivati teritorijalne ustupke Ukrajine, i da predsjednik Džo Bajden to treba jasno da stavi do znanja Volodimiru Zelenskom, bolje prije nego kasnije - što uključuje i postavljanje jasnih granica kad je u pitanju američka podrška Kijevu.
Uprkos zapanjujućim uspjesima Ukrajine oko Kijeva i Harkova, "odlučujuća vojna pobjeda Ukrajine nad Rusijom, u kojoj Ukrajina vraća cijelu teritoriju koji je Rusija zauzela od 2014. godine, nije realan cilj"', pišu novine.
"Na kraju krajeva ukrajinski zvaničnici će u pogledu teritorije morati da donesu bolne odluke koje će zahtjevati bilo kakav kompromis", navodi se u članku. Zvaničnici u Kijevu reagovali su besno.
Argumenti izneseni u uvodniku pomenutih novina reflektuju raspravu koja se vodila u spoljnopolitičkim krugovima Vašingtona uoči rata. Tada je većina stručnjaka pretpostavila da će Ukrajina sigurno izgubiti, čak i uz zapadnu vojnu pomoć.
Forsiranje diplomatskog rešenja koje bi spasilo živote, bilo bi bolje od rizikovanja vojnog sukoba SAD-a s Rusijom - čak i ako bi to značilo natjerati Ukrajince da prihvate neugodne ustupke vezane uz tada zastale mirovne sporazume iz Minska, tvrdili su tada neki.
Ali čini se da je Džo Bajden sada sve karte bacio na sto kako bi ostvario prethodno nezamislivi cilj, a to je ukrajinska pobjeda - proguravši u Senatu ogromnu finansijsku pomoć i time što je dao zeleno svijetlo za isporuku sve snažnijeg oružja Ukrajini.
To je cilj koji podržavaju saveznici, uključujući Britaniju i Poljsku.