Bajden traži novu pomoć za Ukrajinu!
Bajdenova administracija šalje Kongresu dodatni zahtev za finansiranje u iznosu od 33 milijarde dolara sa ciljem da podrži Ukrajinu u narednih nekoliko meseci. To uključuje finansiranje bezbednosne, ekonomske i humanitarne pomoći, piše CNN.
Američki predsednik Džo Bajden će dodatno izneti zahtev kada će u 10:45 po istočnom vremenu dati primedbe o podršci SAD Ukrajini.
Zahtev od 33 milijarde dolara uključuje 20,4 milijarde dolara traženih za vojnu i bezbednosnu pomoć. Tih 20 milijardi dolara uključuje 5 milijardi dolara dodatnih ovlašćenja za povlačenje sredstava, 6 milijardi dolara za Inicijativu za bezbednosnu pomoć Ukrajini i 4 milijarde dolara za Program inostranog vojnog finansiranja Stejt departmenta, rekao je novinarima visoki zvaničnik administracije.
Iako su se članovi složili da je potrebno više novca za Ukrajinu, još uvek nije jasno kako bi dopuna brzo prošla kroz Kongres, niti je jasno koliko bi brzo mogao da se krene ovaj predlog o oligarsima. Verovatan put bi bio da se ta dva zakona povežu zajedno, ali republikanski i demokratski lideri su u ranoj fazi pregovora o tome kako da prenesu šira sredstva za Ukrajinu, piše CNN.
Bajden će takođe poslati predlog Kongresu u četvrtak u kojem će se izložiti zakonodavni paket za dalji pritisak na ruske oligarhe zbog ruskog rata u Ukrajini, uključujući korišćenje novca od njihove zaplenjene imovine za finansiranje odbrane Ukrajine, saopštila je Bela kuća.
Paket razvijen kroz međuagencijski proces koji uključuje Ministarstvo finansija, Ministarstvo pravde, Stejt department i Ministarstvo trgovine će "uspostaviti nove vlasti za oduzimanje imovine povezane sa ruskom kleptokratijom, omogućiti vladi da koristi prihode za podršku Ukrajini i dodatno ojačati povezane instrumente za sprovođenje zakona", navodi se u izveštaju Bele kuće.
Jedan element paketa bi pojednostavio napore savezne vlade za zaplenu imovine ruskih oligarha stvaranjem novog administrativnog procesa preko Trezora i Ministarstva pravde "za oduzimanje imovine u Sjedinjenim Državama koja je u vlasništvu sankcionisanih ruskih oligarha i koja je povezanost sa određenim protivpravnim ponašanjem". To bi učinilo krivičnim delom da ljudi "svesno ili namerno poseduju prihode direktno stečene koruptivnim poslovima sa ruskom vladom".
Predlog bi takođe pomogao da se prihodi od „oduzetih sredstava u vezi sa korupcijom, sankcijama i kršenjem kontrole izvoza i drugim određenim prestupima u cilju otklanjanja štete od ruske agresije na Ukrajinu“ usmeravaju, a ministarstvo pravde, trezor i država rade zajedno na ovim naporima. Zvaničnici su rekli da Ministarstvo pravde ima ovlašćenje da zapleni imovinu umešanu u krivična dela. Rekli su da traže od Kongresa "prošireni i ubrzani administrativni proces" koji bi omogućio oduzimanje imovine.